İYİ Partili Uğur Poyraz, Ali Yerlikaya’yı istifaya çağırdı: Ayhan Bora Kaplan'a ilişkin soru önergesini hatırlattı

İYİ Partili Uğur Poyraz, Ali Yerlikaya’yı istifaya çağırdı: Ayhan Bora Kaplan'a ilişkin soru önergesini hatırlattı
İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’yı istifaya davet etti. Poyraz ayrıca, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasıyla ilgili soru önergesinin üzerinden aylar geçmesine rağmen yanıtlamadığını hatırlattı.

Artı Gerçek - Siyaset gündeminde, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının gizli tanığı Serdar Sertçelik’in ifadesine AKP’li isimleri eklemek istedikleri iddia edilen Ankara Emniyeti’nde görevli üç üst düzey polis müdürüne yöneltilen 'darbe girişimi' suçlaması en üst seviyelerde yer alıyor.

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yakın olduğu belirtilen ve geçen eylülde Esenboğa Havalimanı’nda yüklü miktarda para ile yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalanan Ayhan Bora Kaplan hakkındaki organize suç örgütü davası siyasi krize dönüşmesi sonrasi İYİ Parti'den de bi hamle geldi.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasıyla ilgili soru önergesinin üzerinden aylar geçmesine rağmen yanıtlamayan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya seslenerek istifaya çağırdı.

'BOLCA HAMASET YAPTIĞINIZ HİSSİ YARATTI'

Yerlikaya’nın bu paylaşımını alıntılayan Poyraz, şunları yazdı:

“Size gönderdiğim soru önergelerini okumayıp, cevaplamayıp, TBMM’de yaptığım çağrılara sessiz kalıp da şimdi bu ve benzeri paylaşımları yapmanız, bende nafile bir nedamet ve bolca hamaset yaptığınız hissi yaratmıştır.

'GÖREVDEN AFFINIZI İSTEMENİZ YERİNDE BİR KARAR OLACAKTIR'

Bahse konu ekipler sizin sevk ve denetiminiz altındaki hatta bizzat sizin tarafınızdan seçilerek görev verilmiş isimlerdir. Bu isimlerin eylem ve faaliyetlerinin medya yönetimi ile aldığınız alkışların sesi sizi uyarılara sağır gerçeklere kör yapmıştır. Twit atmak ve sorumluluğu ekiplerinize yıkarak haberiniz yokmuş gibi davranmak yerine sizin de görevden affınızı istemeniz yerinde bir karar olacaktır.”

NE OLMUŞTU?

Süleyman Soylu'ya yakın olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 61 kişi hakkındaki organize suç örgütü davası devam ediyor. Söz konusu davanın gizli tanığının "can güvenliğinden endişe duyduğu için yurt dışına kaçtığı" ortaya çıkmış, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden bazı polisler tarafından ifadesinin içeriği için zorlandığı iddia edilmişti.

İçişleri Bakanlığı bu iddiaları araştırmak üzere 6 Mayıs’ta mülkiye müfettişi görevlendirirken, 9 Mayıs'ta da Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli dört polisin görevden uzaklaştırıldığı açıklanmıştı. 11 Mayıs’ta bu polisler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca resen soruşturma başlatıldı.

Önceki akşam evleri ve arabalarında arama yapıldığı belirtilen polisler, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı isyan" başlığı altındaki "suç için anlaşma", "göreve ilişkin sırrın açıklanması", "yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs", "suçluyu kayırma" ve "gizliliğin ihlali" gibi suçlamalarla suçlanıyor.

BAHÇELİ'DEN 'DARBE' İDDİASI

MHP lideri Devlet Bahçeli, dünkü grup toplantısında Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında 'MHP'nin, AKP'nin ve Cumhur İttifakı'nın hedef alındığını iddia etmişti:

"Birkaç emniyet müdürünün açığa alınmasıyla geçiştirilemeyecek bir komplo devrededir, nitekim hedef Milliyetçi Hareket Partisi, AK Parti, Cumhur İttifakı ve son tahlilde Türkiye’dir. 17-25 emniyet ve yargı ortaklı darbe girişiminin tekrarını planlayanlara boyun eğersek boyumuz devrilsin, göz yumarsak gözümüz çıksın, eyvallah edersek de kanımız kurusun. Gizli tanık ifadeleriyle şerefli isimleri karalama kumpasını ve tecelli eden millet iradesini gölgeleme arayışını himaye eden ve buna hizmetkarlık yapan kim varsa haindir, haşhaşidir, emniyet, yargı ve medya uzantılarının tepesine binilmelidir. Bakalım temiz eller operasyonu nasıl oluyormuş, hepsine göstermek, hepsini yaka paça içeri tıkmak da hukuk devletinin varlık ve şeref konusudur."

YERLİKAYA'DAN 'TUZAK' AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün gece yarısı MİT Başkanı Kalın ve Adalet Bakanı Tunç'u Beştepe'ye çağırarak Ayhan Bora Kaplan soruşturmasını görüştüğü iddia edilirken, bu sabaha da Yerlikaya'dan "Bahçeli'ye yanıt" olarak yorumlanan bir açıklama geldi.

"Kimler, terör örgütleri ve onların uzantılarıyla, organize suç örgütleriyle bir olup, FETÖ taktikleriyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize, sosyal medya destekli “oyun kurmaya” çalışıyorsa; onların oyunlarını da kurdukları tuzakları da yerle bir edeceğiz" diyen Yerlikaya şöyle devam etti:

'KİMLER ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORSA...'

"Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dün olduğu gibi bugün de organize suç örgütlerine, şehir eşkıyalarına, uluslararası kartel haline gelmiş zehir tacirlerine, uluslararası örgütlenmiş göçmen kaçakçılarına, yabancı istihbarat servisleriyle irtibatlı illegal yapılara ve suç odaklarına göz açtırmadık, açtırmıyoruz ve açtırmayacağız.

Bu mücadelemizi kimler engellemeye çalışıyorsa, kimler FETÖVARİ gizli tanık taktikleriyle kendi karanlık düzenlerinin hakim olmasını istiyorsa, onların o düzenlerini de başlarına yıkıyoruz, yıkmaya da devam edeceğiz.

Hangi kurum içinde Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize yönelik bir yapılanma varsa, sonuna kadar gidip, o yapıları tespit edip adalete teslim edeceğiz.

Mülkiye Müfettişlerinin ilgili raporu kısa süre içinde tamamlanacak. Atılan her adımı, telefon kayıtlarını tek tek inceliyorlar. Hazırlanan bu raporu en ince ayrıntısına kadar kamuoyu ile de paylaşacağız. Ve gereğini yapacağız.

Aziz Milletimiz müsterih olsun;
Nasıl Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) ve FETÖ ile mücadelede hainlerin inlerine kadar girdiysek; bu suç odaklarını da saklandıkları her delikten bulup çıkartacağız." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar