Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yeni iddia: Açığa alınan üç emniyet müdürü savcılığa çağrıldı

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yeni iddia: Açığa alınan üç emniyet müdürü savcılığa çağrıldı
Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında Ankara Emniyeti'nde açığa alınan ve evlerinde arama yapılan üç emniyet müdürünün ifadeye çağrıldığı belirtildi.

Artı Gerçek - Eski içişleri bakanı Süleyman Soylu'ya yakın olduğu belirtilen ve geçen eylülde Esenboğa Havalimanı’nda yüklü miktarda para ile yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalanan Ayhan Bora Kaplan hakkındaki organize suç örgütü davası nedeniyle Ankara Emniyeti'nde yaşanan kriz derinleşiyor.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin dün kendilerinin hedef alındığı ve "yeni 17-25 Aralık planlandığı" iddiasının ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın gece yarısında Beştepe'de yaptığı kritik görüşmenin ardından, Ayhan Bora Kaplan soruşturması nedeniyle Ankara Emniyeti'nde açığa alınan üç emniyet müdürü ifadeye çağrıldı.

Gazeteci Saygı Öztürk, haklarında soruşturma başlatılan ve evlerinde arama yapılan üç emniyet müdürünün savcılığa çağrıldığını duyurdu.

NE OLMUŞTU?

Süleyman Soylu'ya yakın olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 61 kişi hakkındaki organize suç örgütü davası devam ediyor. Söz konusu davanın gizli tanığının "can güvenliğinden endişe duyduğu için yurt dışına kaçtığı" ortaya çıkmış, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden bazı polisler tarafından ifadesinin içeriği için zorlandığı iddia edilmişti.

İçişleri Bakanlığı bu iddiaları araştırmak üzere 6 Mayıs’ta mülkiye müfettişi görevlendirirken, 9 Mayıs'ta da Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli dört polisin görevden uzaklaştırıldığı açıklanmıştı. 11 Mayıs’ta bu polisler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca resen soruşturma başlatıldı.

Önceki akşam evleri ve arabalarında arama yapıldığı belirtilen polisler, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı isyan" başlığı altındaki "suç için anlaşma", "göreve ilişkin sırrın açıklanması", "yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs", "suçluyu kayırma" ve "gizliliğin ihlali" gibi suçlamalarla suçlanıyor.

BAHÇELİ'DEN 'DARBE' İDDİASI

MHP lideri Devlet Bahçeli, dünkü grup toplantısında Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında 'MHP'nin, AKP'nin ve Cumhur İttifakı'nın hedef alındığını iddia etmişti:

"Birkaç emniyet müdürünün açığa alınmasıyla geçiştirilemeyecek bir komplo devrededir, nitekim hedef Milliyetçi Hareket Partisi, AK Parti, Cumhur İttifakı ve son tahlilde Türkiye’dir. 17-25 emniyet ve yargı ortaklı darbe girişiminin tekrarını planlayanlara boyun eğersek boyumuz devrilsin, göz yumarsak gözümüz çıksın, eyvallah edersek de kanımız kurusun. Gizli tanık ifadeleriyle şerefli isimleri karalama kumpasını ve tecelli eden millet iradesini gölgeleme arayışını himaye eden ve buna hizmetkarlık yapan kim varsa haindir, haşhaşidir, emniyet, yargı ve medya uzantılarının tepesine binilmelidir. Bakalım temiz eller operasyonu nasıl oluyormuş, hepsine göstermek, hepsini yaka paça içeri tıkmak da hukuk devletinin varlık ve şeref konusudur."

YERLİKAYA'DAN 'TUZAK' AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün gece yarısı MİT Başkanı Kalın ve Adalet Bakanı Tunç'u Beştepe'ye çağırarak Ayhan Bora Kaplan soruşturmasını görüştüğü iddia edilirken, bu sabah da Yerlikaya'dan "Bahçeli'ye yanıt" olarak yorumlanan bir açıklama geldi.

"Kimler, terör örgütleri ve onların uzantılarıyla, organize suç örgütleriyle bir olup, FETÖ taktikleriyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize, sosyal medya destekli “oyun kurmaya” çalışıyorsa; onların oyunlarını da kurdukları tuzakları da yerle bir edeceğiz" diyen Yerlikaya şöyle devam etti:

'KİMLER ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORSA...'

"Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dün olduğu gibi bugün de organize suç örgütlerine, şehir eşkıyalarına, uluslararası kartel haline gelmiş zehir tacirlerine, uluslararası örgütlenmiş göçmen kaçakçılarına, yabancı istihbarat servisleriyle irtibatlı illegal yapılara ve suç odaklarına göz açtırmadık, açtırmıyoruz ve açtırmayacağız.

Bu mücadelemizi kimler engellemeye çalışıyorsa, kimler FETÖVARİ gizli tanık taktikleriyle kendi karanlık düzenlerinin hakim olmasını istiyorsa, onların o düzenlerini de başlarına yıkıyoruz, yıkmaya da devam edeceğiz.

Hangi kurum içinde Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize yönelik bir yapılanma varsa, sonuna kadar gidip, o yapıları tespit edip adalete teslim edeceğiz.

Mülkiye Müfettişlerinin ilgili raporu kısa süre içinde tamamlanacak. Atılan her adımı, telefon kayıtlarını tek tek inceliyorlar. Hazırlanan bu raporu en ince ayrıntısına kadar kamuoyu ile de paylaşacağız. Ve gereğini yapacağız.

Aziz Milletimiz müsterih olsun;
Nasıl Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) ve FETÖ ile mücadelede hainlerin inlerine kadar girdiysek; bu suç odaklarını da saklandıkları her delikten bulup çıkartacağız." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar