Maliye Bakanı Şimşek’in danışmanının çift maaşlı olduğu iddiası

Maliye Bakanı Şimşek’in danışmanının çift maaşlı olduğu iddiası
Yayınlanma:
A+ A-
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Basın Danışmanı Sibel Tokgöz’ün çift maaşlı aldığı belirtildi. Tokgöz, yaptığı açıklamada, manevi tazminat davası açacağını söyledi.

Artı Gerçek - Kamu kurumlarına “tasarruf genelgesi” gönderen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Basın Danışmanı Sibel Tokgöz’ün çift maaşlı olduğu ortaya çıktı. Tokgöz, çift maaş ile ilgili yaptığı açıklamada, “Yaptıkları işlerin kamuoyuna yansıması ve alacakları kararların yansımasının nasıl olacağı ile alakalı fikirlerimiz soruluyor. 2008’den beri şirketlerde görev alıyorum. Bu (çift maaş) sadece benim şahsıma özel değil” dedi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre Tokgöz, Mehmet Şimşek’in basın danışmanlığı görevinin yanında, “Borsa İstanbul, Takas İstanbul ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği” tarafından kurulan Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.’nin (MKK) yönetim kurulu üyesi. 3 Ağustos tarihinde bu göreve atanan gazetecilik bölümü mezunu Tokgöz’ün ekonomi eğitimi de bulunmuyor. Tokgöz’ün danışmanlık ve yönetim kurulu üyeliğinden aldığı maaşın yaklaşık 200 bin TL olduğu tahmin ediliyor.

Tokgöz, 2009-2013 döneminde Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş., 2013-2015 döneminde Türkiye Denizcilik işletmeleri A.Ş., 2015-2018 döneminde de Ziraat Teknoloji A.Ş. yönetim kurulu üyesi olarak atandığı için yıllardır çift maaşlar alıyor.

‘SADECE BENİM ŞAHSIMA ÖZEL DEĞİL’

Sibel Tokgöz çift maaş aldığı kabul ederek şu açıklamayı yaptı: “200 bin TL abartılı bir rakam. Yönetim kurulu üyeliği yaptığım şirketlerde iletişimle alakalı fikirlerimiz soruluyor ve oralarda güzel işlere de imza atıyoruz. Yaptıkları işlerin kamuoyuna yansıması ve alacakları kararların yansımasının nasıl olacağı ile alakalı fikirlerimiz soruluyor. 2008’den beri şirketlerde görev alıyorum. Bu (çift maaş) sadece benim şahsıma özel değil.”

Ayrıca Tokgöz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in basın danışmanı olduğu halde Merkez Bankası’nın basın birimiyle de ilgileniyor.

TOKGÖZ: DAVA AÇACAĞIM

Bakan Şimşek’in danışmanı Tokgöz, BirGün’ün söz konusu haberinin ardından sosyal medya hesabından açıklama yaparak, “Yazdığın rakam kadar da şahsına manevi tazminat davası açacağım” dedi. Tokgöz’ün açıklaması söyle:

Birgün gazetesi İsmail Arı yine dürüst bir gazetecilik yapamadın. Pazar günü aradın benimle ilgili sorular sordun; 10 dakikalık telefon görüşmemizde net bir şekilde böyle bir rakam kesinlikle doğru değil, hatta mümkün değil, imkansız, dediğim halde bilinçli olarak, çarpıtarak, tahmin ediliyor diyerek yanlışı ısrarla yazmışsın.

Anladım heyecanlı yeni mezun bir gazetecisin, 5N1K kuralına önceki haberinde uymadın bu nedenle ağır şekilde yalanlandın, ders aldın ki; bu defa arayıp sordun ancak bu kez de haberinde cevaplarımı doğru veremedin.

Konuşmamızda aynı okul mezunu olduğumuzu hatırlattın ancak bizler mesleği icra ederken hiçbir zaman konuyu çarpıtmadık ve vatandaşı bilinçli kandırmadık, yalan haberler yapmadık, yaptığın şeyin gazetecilik ile alakası yok. Bu şekilde mesleğe de çok yazık edersin. Yazdığın rakam kadar da şahsına manevi tazminat davası açacağım.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar