Meclis'te 'Amerikan çocuğu' tartışması: 'Aynaya bakın'

Meclis'te 'Amerikan çocuğu' tartışması: 'Aynaya bakın'
TBMM'de bütçe görüşmeleri sırasında ‘Amerikan çocuğu’ tartışması yaşandı. AKP’li Akbaşoğlu, ‘Kimin Amerika'nın çocuğu olup olmadığı ile ilgili Biden'in açıklamasına bakın’ demesi üzerine; CHP’li Öztunç, Erdoğan’ın 27 yılda 30 gittiğini hatırlattı.

Artı Gerçek-TBMM Genel Kurulu’nda, 2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nin maddeleri üzerindeki görüşmeler sürüyor. AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, CHP’yi hedef alarak, ABD’nin çıkarlarına karşı gelen Erdoğan’ı devireceğiz’ demiştir. Kimin Amerika’nın çocuğu olup olmadığı ile ilgili Biden’in açıklamasına bakın” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ise, Akbaşoğlu’na verdiği yanıtta, “Sizin genel başkanınız sürekli Biden ile görüşüyor, telefon ile görüşüyor. Gidiyor orada görüşüyor. Eğer Amerikan çocuğu arayacaksanız, aynaya bakacaksınız Sayın Akbaşoğlu” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN 27 YILDA 30 DEFA GİTMİŞ’

ANKA’nın aktardığı haberde CHP’li Öztunç, AKP’li Akbaşoğlu’nun ‘Amerikan çocuğu’ söylemini karşı şunları dile getirdi:

“Sayın Akbaşoğlu, Biden şöyle söyledi, böyle söyledi. Biden ile en son kim görüştü? Tayyip Erdoğan. Ondan önce kim görüştü Türkiye’den? Tayyip Erdoğan. 27 yılda 30 defa gitmiş. Daha başbakan değil, hiçbir görevi yokken, gitmiş Bush ile görüşmüş. ABD askeri Türk askerinin başına çuval geçirdiği zaman ‘müzik notası mı kardeşim’ demiş. ‘ABD askerinin sağ salim evlerine dönmeleri için dua ediyorum’ demiş.

Siz çıkıyorsunuz, diyorsunuz ki, ‘Biden şöyle dedi, Biden böyle dedi’. Allah aşkına ne bizim Genel Başkanımız ne de bizler gidip Biden ile görüşmedik. Sizin genel başkanınız sürekli Biden ile görüşüyor, telefon ile görüşüyor. Gidiyor orada görüşüyor. Eğer Amerikan çocuğu arayacaksanız, aynaya bakacaksınız Sayın Akbaşoğlu.

‘ERDOĞAN ABD’NİN ÇIKARLARINA EN İYİ HİZMET EDEBİLECEK EN İYİ SİYASETÇİDİR’

Cumhurbaşkanı olduğu için görüşüyor, peki. Cumhurbaşkanı olmadan önce 17 Nisan 1995, ABD’de. 95’ten 2001 yılına kadar 6 kez. İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde 4 kez. 2 kez de ayrıca gitmiş. Başbakan değil, milletvekili değil hiçbir görevi yok.

ABD’ye gidiyor Bush ile görüşüyor. Bush ile. Niye biliyor musunuz? İcazet olmak için görüşüyor. İcazet aldığı için geldi başbakan oldu, cumhurbaşkanı oldu. Biz biliyoruz ki ABD’nin Anadolu, Trakya, Türkiye’de isteyebileceği en iyi siyasetçi Tayyip Erdoğan’dır. Çünkü ABD ve Tayyip Erdoğan ABD’nin çıkarlarına en iyi hizmet edebilecek en iyi siyasetçidir.”

‘ERDOĞAN’I DEVİRELİM DİYEN BİDEN’IN TA KENDİSİ’

AKP’li Akbaşoğlu da söz alarak, “ABD Büyükelçisi’ne mektuplar yazarak, ‘Gelin Kanal İstanbul’u hep beraber engelleyelim’ demek işte nerede durulduğunun en güzel bir delili. Sonuçta ABD çıkarlarına aykırı hareket ettiği, kendi çıkarlarına ortaya koyduğu için gelin muhalefeti genişletelim, destek verelim, Erdoğan’ı devirelim diyen Biden’ın ta kendisi” dedi.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar