MGK toplantısı sona erdi: İsveç ve Finlandiya, müttefiklik hukukuna uymalı

MGK toplantısı sona erdi: İsveç ve Finlandiya, müttefiklik hukukuna uymalı
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki MGK toplantısı, sona erdi. Yapılan yazılı açıklamasa, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik sürecine dair "NATO'ya katılmak isteyen devletlerin müttefiklik ruhuna uymaları istendi" ifadelerine yer verildi.

Artı Gerçek - Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Beştepe'de yapıldı. Yaklaşık 3 saat 40 dakika süren toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.

Yayımlanan açıklamada, İsveç'in NATO üyelik sürecine ilişkin, "NATO'ya katılmak isteyen devletlerin müttefiklik ruhuna uymaları istendi" ifadelerine yer verildi.

Bildiride, Yunanistan'la yaşanan son gerilimlerle ilgili olarak "Türkiye'nin milli güvenlik ve menfaatlerini hedef alan herhangi bir oldu bittiye müsaade edilmeyeceği kuvvetle vurgulanmıştır." denildi.

MGK toplantısının ardından yapılan açıklamada öne çıkan başlıklar şu şekilde:

  • NATO ittifakına katılmak isteyen devletlerin müttefiklik hukukuna ve ruhuna uygun hareket etmeleri gerektiğinin altı çizilmiştir.
  • (İsveç-Finlandiya) Terör örgütleriyle mücadele mutabakat zaptından kaynaklanan yükümlülüklerini somut adımlarla yerine getirilmelerinin zaruri olduğu belirtildi.
  • Din, vicdan ve düşünce hürriyeti gibi değerleri temellerinden sarsan eylemleri teşvik ve himaye edenlerin nefret suçuna ortak oldukları hatırlatılmıştır.
  • İslam karşıtı ırkçılığın bir tezahürü olan ve milyarlarca insanın kutsal değerlerini hedef alan menfur saldırılar şiddetle kınanmıştır.

İsveç'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'a benzetilen maketin asılması ve Kuran yakma eylemi gibi eylemlere izin verilmesinin ardından Türkiye sert tepki göstermişti.

"Teröre destek verdikleri" gerekçesiyle NATO'ya katılımlarına itiraz ettiği İsveç ve Finlandiya ile Üçlü Muhtıra imzalayan Türkiye, bu çerçevede şubat'ta Brüksel'de ikincisi gerçekleşecek olan Daimi Ortak Mekanizma toplantısını da süresiz ertelemişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar