Özgür Özel'den iktidara Can Atalay uyarısı: Meclis Başkanı'nın meşruiyeti de tartışmaya açılabilir

Özgür Özel'den iktidara Can Atalay uyarısı: Meclis Başkanı'nın meşruiyeti de tartışmaya açılabilir
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Grup Başkanı Özgür Özel, Gezi tutuklusu Can Atalay'ın milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmemesinin yeni Meclis Başkanı'nın meşruiyetini de tartışmaya açacağını belirtti. Özel, "Meclis Başkanlığı seçimi sakatlanacaktır" dedi.

Artı Gerçek - Gezi tutuklusu Can Atalay'ın Türkiye İşçi Partisi'nden Hatay milletvekili seçilmesine rağmen hâlâ tahliye edilmemesine tepkiler sürüyor. CHP Grup Başkanı Özgür Özel, "Can Atalay’ın halen tutuklu olması ülkemizin demokrasiye ve adalete olan ihtiyacında yıllardır milim ilerleme sağlanamadığını göstermektedir" dedi. Özel, Can Atalay'ın hâlâ tahliye edilmemesinin 7 Haziran çarşamba günü seçilmesi öngörülen Meclis Başkanı'nın meşruiyetini de tartışmaya açacağını belirtti.

'SADECE KENDİ PARTİSİNİN DEĞİL TÜM PARTİLERİN SORUNU'

Yazılı açıklama yapan Özel, "14 Mayıs seçimlerinin ardından oluşan Türkiye Büyük Millet Meclisi, çalışmalarına bir milletvekili eksiğiyle 2 Haziran Cuma günü gerçekleştirilen andiçme töreniyle başlamıştır. Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay, seçilmesine karşın, tahliye edilmemiş olması nedeniyle milletin vekaletini üstlenme görevine başlayamamıştır" dedi.

Özel, "Ülkemiz 'tutuklu milletvekili' gerçeğiyle yargının alabildiğine siyasallaştırıldığı Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında tanışmıştır. Can Atalay’ın halen tutuklu olması ülkemizin demokrasiye ve adalete olan ihtiyacında yıllardır milim ilerleme sağlanamadığını göstermektedir. Can Atalay’ın tahliye edilmemiş ve dolayısıyla görevine başlayamamış olması, sadece kendisinin ve partisinin değil, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ve TBMM’de temsil edilen tüm siyasi partilerin sorunudur" diyerek şöyle devam etti:

'KABUL ETMİYORUZ'

"Halihazırda tartışmalı ve siyasallaşmış bir yargı kararıyla tutuklu bulunan Can Atalay’ın millet iradesine rağmen tahliye edilmemiş olmasını kabul etmiyor, anayasaya aykırı bu tutumdan bir an önce geri dönülmesini talep ediyoruz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 30’uncu Başkanının 7 Haziran Çarşamba günü seçilmesi öngörülmektedir. Can Atalay’ın Çarşamba gününe kadar tahliye edilip yemin etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Meclis Başkanlığı seçimi sakatlanacaktır ve seçilecek olan Meclis Başkanının meşruiyeti tartışmaya açılabilecektir."

'HER GÜN YENİ BİR HAK GASPI'

Atalay'ın bir an önce tahliye edilmesi çağrısı yapan Özel, açıklamasına şu ifadelerle son verdi: "Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ın Anayasanın 83’üncü maddesine rağmen tahliye edilmemesi, hukuk devleti ilkesinin çiğnenmesi yanında geçen her gün yeni bir hak gaspına neden olmaktadır. Soma’da, Çorlu’da, Hendek’te mağdurların ve adaletin yanında durmuş olan Can Atalay bir an önce tahliye edilmelidir." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar