Tunç Soyer: CHP'de değişime ihtiyaç duyulduğundan hiç şüphemiz yok

Tunç Soyer: CHP'de değişime ihtiyaç duyulduğundan hiç şüphemiz yok
Yayınlanma:
A+ A-
‘Değişim’ tartışmaları eşliğinde Kurultay’a giden CHP’nin tartışmalı İzmir İl Kongresi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de konuştu. Soyer, “CHP’nin eksiklikleri, kusurları olduğundan, bir değişime ihtiyaç duyulduğundan hiç şüphemiz yok” dedi.

Artı Gerçek - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Dayanışmayı büyüterek, egoları küçülterek yola devam etmek mecburiyetindeyiz. CHP’nin eksiklikleri, kusurları olduğundan, bir değişime ihtiyaç duyulduğundan hiç şüphemiz yok. Sadece dünyanın ve ülkenin yaşadığı değişime ayak uyduracak bir duruşa ihtiyacımız var. Önümüzdeki büyük kurultay işte bu ortak akıl yolculuğunu başlatmak için en güçlü ve meşru zemindir” dedi.

CHP İzmir İl Kongresi devam ediyor. CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun açılış konuşmasını yaptığı kongre CHP Genel Başkan aday adayları Özgür Özel ve Örsan Öymen’in konuşmalarıyla devam etti.

Kongrede söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şunları söyledi:

'İZMİR, OTORİTER VE POPÜLİST SİYASAL İKLİMİN ÜLKEMİZDEKİ BİRİCİK PANZEHRİDİR'

Bundan yaklaşık üç ay önce ‘Yeni Siyaset Belgesi İzmir Duruşu’ adlı bir belgeyi kamuoyuna sunmuş ve İzmir hakkında şu ifadeleri kullanmıştım. ‘İzmir, CHP’nin açık ara en yüksek oy aldığı büyükşehirdir. Onlarca yıldır üreterek değil de rant elde ederek zenginleşmekten fazlasına aklı ermeyen iktidarlar tarafından ihmal edilmiş, nispi olarak yoksullaştırılmış olan İzmir, bütün bu süreç boyunca, kararlılıkla CHP’ye destek vermeyi sürdürmüştür. İzmir daima hayattan yanadır. Daima özgürlüklerin tarafında olmuştur. Eşitlikçi ruhuyla, kendisiyle ve kendisi gibi olmayanlarla barışık kültürüyle İzmir, otoriter ve popülist siyasal iklimin ülkemizdeki biricik panzehridir.’

'CHP’NİN TARİHİ DE YENİLİĞİN VE DÖNÜŞÜMÜN TARİHİDİR'

CHP’nin tarihi de yeniliğin ve dönüşümün tarihidir. Bu dönüşüm kişilerin değişmesiyle değil daima yeni değerlerin üretilmesiyle vücut bulmuştur. Bu parti hiçbir zaman sadece kendini değiştirmek için yola çıkmamıştır. Değişim önce Türkiye için düşünülür, tarif edilir ve partimizde kendini yeninden konumlandırır. Çünkü bizim için amaç Türkiye için bir şey yapmaktır. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları da bu ruhla hareket etmiştir. Kalıcı bir dönüşüm süreci tarif etmek için geçmişin mirasıyla yeni yüzyıla bakmak zorundayız. Bu da ancak ortak akıl ve ortak vicdan ile olur. Benin aklım senin aklından üstün, benim yolum seninkinden doğru diyerek Türkiye’yi arzu ettiğimiz yere ulaştıramayız.

'CHP’NİN EKSİKLİKLERİ, KUSURLARI OLDUĞUNDAN, BİR DEĞİŞİME İHTİYAÇ DUYULDUĞUNDAN HİÇ ŞÜPHEMİZ YOK'

Tersine dayanışmayı büyüterek, egoları küçülterek yola devam etmek mecburiyetindeyiz. CHP’nin eksiklikleri, kusurları olduğundan, bir değişime ihtiyaç duyulduğundan hiç şüphemiz yok. Sadece dünyanın ve ülkenin yaşadığı değişime ayak uyduracak bir duruşa ihtiyacımız var. Önümüzdeki büyük kurultay işte bu ortak akıl yolculuğunu başlatmak için en güçlü ve meşru zemindir.

'BU ÜLKENİN GELECEĞİNİ PAZARLIK KONUSU YAPARAK KİMSENİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRDÜRMEYİZ'

Cumhuriyetin kazanımlarını geriye çevirmek, demokrasi ve hukuku rafa kaldırmak isteyenlere karşı ne bir ittifak ne de bir nifak, son bir kişi kalsak bile bu mücadeleyi kazanacağız. Cumhuriyeti yok saymak, onu itibarsızlaştırmaya çalışmak bize bu toprakları miras bırakan atalarımıza ihanet demektir. CHP işte bu değerlerden beslenen sosyal demokrasinin ülkemizdeki en güçlü savunucudur. Bu ülkenin geleceğini pazarlık konusu yaparak kimsenin ekmeğine yağ sürdürmeyiz. Bunu yapanlarla da yaptıranlarla da mücadele devam edeceğiz.

'MUHALEFET PARTİLERİNİN KARŞISINDA SADECE BİR İKTİDAR PARTİSİ DEĞİL BİR PARTİ DEVLETİ DÜZENİ VARDIR'

Artık muhalefet partilerinin karşısında sadece bir iktidar partisi değil bir parti devleti düzeni vardır. Bugün Türkiye’de hiç kimsenin hakkını yemeden vatandaşa hizmet için canhıraş çalışan CHP’li belediyelere yaşatılanlar bu parti devleti düzeninin sonucudur.

'TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ PAYİDAR KILMAK BİZİM ORTAK HİKAYEMİZDİR'

Bizim dünyamızda ayrımcılık, kutuplaştırma olmaz, olamaz. CHP buna asla müsaade etmez. Bizim kültürümüz adaletiyle bilinir. Helal olanı haram olandan ayıran adaletiyle bilinir. Bugün onların zulmü arttıkça bizim adalete inancımız daha da büyüyor. Bizim bu ülke için bu dünya için söyleyecek çok sözümüz var. Bu sözler sosyal demokrasinin evrensel değerlerinden kaynağını bulur. İşte bu yüzden şimdi susmanın değil konuşmanın zamanıdır. Bizim için demokrasi sadece 5 yılda bir sandığa gidip oy kullanmaktan ibaret bir rejim değildir. Refahı demokrasiyle büyütmek bu şehrin mayasında vardır. Bu salon bu tarihi kongrede buluşan sizlersiniz en büyük teminatı. Türkiye Cumhuriyeti’ni payidar kılmak bizim ortak hikayemizdir.

'ÖNDERİMİZ GENEL BAŞKANIMIZ KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA BİR ASIRLIK CUMHURİYET MÜCADELEMİZİN ONURLU BİR NEFERİ OLDUKLARI İÇİN ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM'

Birbirimize ne kadar bağlıysak o kadar güçlüyüz. Bunu çok iyi bildikleri için bizi bölmeye çalışan birbirimizle çatıştırmaya gayret eden odaklar var daima olacak. Ama ben bu salonun bu oyunlara gelmeyeceğini çok iyi görüyorum. İzmir’in CHP’si ayakta durduğu sürece bu ülkeyi duvarlar arasına sıkıştırmaya çalışanlar amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacaklar. CHP’li yol arkadaşlarıma, tüm delegelerimize ve göreve başladığım ilk günden beri en çalışkanımız, dayanıklımız, sabırlımız ve önderimiz Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na bir asırlık cumhuriyet mücadelemizin onurlu bir neferi oldukları için şükranlarımı sunuyorum." (ANKA)

Öne Çıkanlar