Ümit Erkol, CHP Ankara İl Başkanı seçildi

Ümit Erkol, CHP Ankara İl Başkanı seçildi
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Ankara İl Başkanlığının 38. Olağan Kongresi'nde Ümit Erkol il başkanı seçildi.

Artı Gerçek - CHP Ankara İl Kongresi bugün yapıldı. Atatürk Spor Salonu'ndaki kongrenin Divan Başkanlığını CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç yaptı.

Delegelerin oylarıyla "blok liste" yönteminin kabul edildiği kongrede, protokol konuşmalarının ardından seçime geçildi.

Ümit Erkol ve Sercan Çığgın'ın il başkanlığına aday olduğu kongrede, 340 delegenin oyunu alan Erkol yeni il başkanı seçildi. Sercan Çığgın ise 241 oyda kaldı.

ÖZGÜR ÖZEL KATILMADI

Ankara Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleşen kongreye Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP genel başkan adayı Örsan Öymen ve CHP milletvekilleri katıldı. Partinin İzmir ve Konya il kongrelerine katılan CHP genel başkan adayı Özgür Özel’se Ankara İl Kongresine katılmadı. Özel aynı saatlerde gerçekleşen Mersin kongresindeydi.

KILIÇDAROĞLU'NA DESTEĞİNİ AÇIKLADI

Erkol kongrede yaptığı konuşmada Kemal Kılıçdaroğlu’na desteğini ve Kılıçdaroğlu'nun da kendisine desteğini şu sözlerle dile getirmişti:

'SAYIN GENEL BAŞKAN BANA, 'SENİN BU GÖREVİ LAYIKIYLA YAPACAĞINA İNANIYORUM' DEDİ'

"Sayın Genel Başkan'la ilişkisine şaşırdım. Neredeyse hikaye Sayın Genel Başkan'la başladı, Sayın Genel Başkan'la bitti. Sonu nereye bağlandı? Sayın Genel Başkan; bu kadar uzun, nitelikli bir ilişki sürdüren adayı desteklemiyor, başka bir adayı yani beni destekliyor. Bu kadar uzun bir ilişki, Sayın Genel Başkan'la iletişim, ilham almak, umut vermek iyi bir şeyse o zaman bu umudun sonunda desteğini almak gerekirdi. Demek ki bu uzun ilişkinin sonunda gereken güven verilememiş, gereken destek alınamamış. Sayın Genel Başkan bana, 'Senin bu görevi layıkıyla yapacağına inanıyorum, yolun açık olsun' dedi.

'BÖYLE YENİLİKÇİLİK OLMAZ. YOK BÖYLE YAĞMA'

Biz adım adım kendimizi sorgularken, nerede hata yaptık araştırırken, sorunları çözmeye çalışırken, yenilenmeye çalışırken bir grup arkadaş geminin battığını zannettiler. Batan gemiden birer birer atladılar. İndikleri kara parçasına da yenilikçilik adını koydular. Böyle bir yenilikçilik olmaz. Bir gün önce Kılıçdaroğlu'nun doktrinini anlatacaksın, bir gün sonra yenilikçi olacaksın, yok böyle yağma. Bir gün önce dördüncü sıraya koydular ya hani Sadullah Ergin'i; o listenin mimarı olacaksın, o listeyi yapan 8 kişilik heyetin içinde olacaksın, damganı vuracaksın. Bir gün sonra, 'Ben yenilikçiyim, bu Genel Başkan kötü.' yok arkadaşlar, böyle bir yenilikçilik yok. Yaklaşık iki ay boyunca bir yenilik cümlesi kurulmadı. 6 dönem vekillik yapmış, 'İnsan bırakmayı bilmeli' vallahi bilmeli. 5 dönem vekillik yapmış, bırakacak. Ne zaman bırakacaksın? Bırakın o zaman, bırakın kurtulsun millet. Tarih bugün karşınıza yenilikçi diye çıkanları CHP’den sağ bir sapma olarak damgalayacak ve çöplüğe gönderecek."

'HİÇBİR GÖREVE İKİ DÖNEMDEN FAZLA TALİP OLMAYACAĞIM'

Hiçbir göreve iki dönemden fazla talip olmayacağım. En fazla bir dönem daha karşınıza Ankara İl Başkan Adayı olarak çıkabilirim, üçüncü kez çıkmam. Bir gün milletvekili olursam üçüncü kez çıkmam, bir gün belediye başkanı olursam, hayallerimden bir tanesi bu, belediye başkanı olursam üçüncü kez belediye başkanı adayı olmam. Bu örgüt, sözde kadınların yanında durmayacak. İstanbul Sözleşmesi'nin yeniden yasal hale getirilmesi için sokaklarda, meydanlarda, parlamentoda mücadele edeceğiz. Kadın cinayetlerinde İstanbul Sözleşmesi'ni kaldıranların sorumluluğu olduğunu yüzlerine çarpacağız." (AA,ANKA)

Öne Çıkanlar