WHO: Covid-19 salgını yakın zamanda bitebilir

WHO: Covid-19 salgını yakın zamanda bitebilir
Yayınlanma:
A+ A-
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Covid-19'un yeni bir varyantının ortaya çıkmaması durumunda salgının yakın zamanda bitebileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, Covid-19'un salgının seyrine dair açıklamada bulundu. Dr. Kluge, Covid-19'un yeni bir varyantının ortaya çıkmaması durumunda salgının yakın zamanda bitebileceğini söyledi. Dr. Kluge, Yaklaşan kış öncesi, yeni bir güçlendirici doz Covid-19 aşısı yapması tavsiyesinde bulunuldu.

T24’ün aktardığı habere göre; İzlanda'da yayın yapan RUV Televizyonuna konuşan Kluge; WHO Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus'un, 'Covid-19 salgınında bitiş çizgisinin görüldüğüne' dair açıklamalarını değerlendirdi.

Ghebreyesus'un açıklamalarına katıldığını belirten Kluge, "Yeni bir varyant görülmezse salgın yakın zamanda bitebilir. Bu konuda umutlu olmalıyız" dedi.

‘YENİ VARYANTLARI HIZLI TANIMLAYABİLMEK İÇİN GÜÇLÜ TAKİP ÖNEMLİ’

Kluge, yaklaşan kış öncesi herkese yeni bir güçlendirici doz Covid-19 aşısı yapması tavsiyesinde bulunarak, "Yeni varyantları hızlı bir şekilde tanımlayabilmek için güçlü takip de önemli" diye konuştu.

WHO Genel Direktörü Ghebreyesus, 14 Eylül'deki açıklamasında, "Salgını bitirmek için hiç bu kadar iyi bir durumda olmamıştık. Sonu görüyoruz fakat orada değiliz" ifadelerini kullanmıştı.

Covid-19 ile mücadelede bitiş çizgisine gelindiği görüşünü savunan Ghebreyesus, "Bu durumda yapacağımız en kötü şey durmaktır. Daha hızlı koşmalı ve bitiş çizgisini geçmeliyiz. Bu fırsatı şimdi değerlendirmezsek daha fazla varyant, ölüm ve belirsizlik risklerine yol açarız" diye konuşmuştu.

Öne Çıkanlar