Erdoğan, Türkiye-Hollanda futbol maçını izlemek üzere Almanya'ya gitti

Erdoğan, Türkiye-Hollanda futbol maçını izlemek üzere Almanya'ya gitti
Erdoğan, Hollanda ile oynanacak EURO 2024 çeyrek final maçını izlemek üzere Berlin'e gitti. Merih Demirel'in sahada yaptığı 'bozkurt' işaretinin yankıları sürerken Erdoğan'ın Berlin'e gitmesi, Alman siyasetinde eleştiriliyor.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye A Milli Futbol Takımı ile Hollanda Milli Takımı arasında oynanacak 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) çeyrek final mücadelesini izlemek üzere Berlin'e gitti. Türkiye Milli Takımı oyuncusu Merih Demiral'ın Avusturya maçında sahada yaptığı 'bozkurt' işareti ve ardından aldığı ceza nedeniyle Almanya ile Türkiye arasında gerilim mevcut.

Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen turnuvada yarı finale yükselmek için Berlin Olimpiyat Stadı'nda Hollanda ile karşılaşacak A Milli Futbol Takımı'na destek vermek amacıyla "TUR" uçağıyla Berlin'e giden Erdoğan'ı, Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Valisi Davut Gül, AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve diğer ilgililer uğurladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir de Almanya'ya gitti.

SPD'Lİ ROTH'DAN ERDOĞAN'A 'ATEŞE KÖRÜKLE GİTME' SUÇLAMASI

Erdoğan'ın Berlin'e giderek maçı yerinde izleme kararı Alman siyasetinde ise eleştirilere yol açtı. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Federal Meclis Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Michael Roth, Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen EURO 2024'ün şimdiye kadar "halklar arası anlayış bayramı ve büyük bir başarı" olduğunu söyleyerek "Maalesef tribünlerdeki taraftar grupları arasındaki münferit milliyetçi olaylar ve son olarak Türk Milli Takımı'ndaki olay ortamı bulandırıyor" diye konuştu.

Siyasilerin buna karşı harekete geçmesi ve halklar arası anlayışı destekleyici rol oynamaları gerektiğini belirten Roth, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ise milliyetçi ateşe barutla giderek tam tersini yapıyor. Önce Alman Büyükelçiyi çağırtıyor, şimdi ise maça gidiyor" dedi. Erdoğan'ın seçimlerde Almanya'daki Türkiye kökenlilerin desteğine muhtaç olduğunu ve Almanya'ya entegrasyonlarına karşı olduğunu belirten Roth, bu nedenle Erdoğan'ın Almanyalı Türkleri ayrıştırmak istediğini savundu.

Avusturya maçında iki gol atan milli futbolcu Demiral'ın yaptığı bozkurt işaretinin ardından SPD'li İçişleri Bakanı Nancy Faeser'in sert eleştirisi ve UEFA'yı yaptırım uygulamaya çağırması iki ülke arasında diplomatik gerilme neden olmuş, Alman Büyükelçi Türk Dışişleri'ne çağrılırken Alman Dışişleri de Türk Büyükelçi'yi çağırmıştı. Erdoğan'ın Hollanda maçını izlemek üzere programını değiştirerek Almanya'ya gideceğini açıklaması, bu gerilimin ardından gelmişti.

'ERDOĞAN'IN ENDİŞESİ VARSA AİHM'E BAŞVURSUN'

Ana muhalefetteki Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) Federal Meclis grubu dış politika sözcüsü Jürgen Hardt da Erdoğan'ın ziyaretiyle ilgili "Bir Türk milli futbolcunun budalaca hareketine yönelik Almanların meşru eleştirisi, Erdoğan'ın Almanya'ya gelmesi için iyi bir neden değil. Erdoğan Türk milliyetçiliğinin reklamını yapmaktan kaçınmalıdır" dedi.

"Bozkurt selamının özgürlük karşıtı olduğunu, dışlama ve diktatörlüğü temsil ettiğini ve futbol sahasında yerinin olmadığını" vurgulayan Hardt, "Erdoğan'ın Almanya'daki insan haklarıyla ilgili endişesi varsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvurmalı. AİHM Ankara'nın bu ilgisine sevinecektir. Sonuçta Türkiye'de gerekçesiz bir şekilde tutuklu bulunan muhaliflerle ilgili çok sayıda AİHM kararı, yükümlülüklere rağmen hâlâ uygulanmadı" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar