ABD ordusu 'casus balon'u düşürdü

ABD ordusu 'casus balon'u düşürdü
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Dışişleri Bakanı Blinken'in Pekin ziyaretini ertelemesine neden olan ABD semalarındaki Çin "casus balonu"nun Amerikan ordusu tarafından Atlantik okyanusu üzerinde düşürüldüğü belirtildi.

Artı Gerçek - Çin ve ABD arasında krize neden olan 'casus balon'un ABD ordusu tarafından imha edildiği duyuruldu.

"Üç okul servisi otobüsü büyüklüğünde" olduğu ve 60 bin fit yükseklikte uçtuğu belirtilen balondan geriye kalan enkazın çıkarılması çalışmaları devam ediyor.

Balonun düşürülmesi operasyonu için yerel saatle 13.50'de açıklama yapan ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), "Savunma Bakanlığının güvenlik çabalarını desteklemek için" Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerindeki üç havaalanından kalkış ve varış seferlerini durdurduğunu, hava sahasının da uçuşa kapatıldığını duyurmuştu.

Associated Press'in aktardığı habere göre, sahil güvenlik "önemli bir tehlike oluşturan" askeri operasyonlar nedeniyle bölgenin terk edilmesini tavsiye etti.

PENTAGON BALONA SALDIRILMAYACAĞINI DUYURMUŞTU

Pentagon, önceki gün ABD hava sahasında Çin’e ait yüksek irtifa gözetleme balonu tespit edildiğini duyurmuş, yetkililer balonun Alaska ve Kanada üzerinden ABD hava sahasına girdiğini ve ülkedeki hassas nükleer füze silolarının bulunduğu Montana eyaleti semalarında uçtuğunu açıklamıştı. Pentagon vurulması halinde düşebilecek enkazın çevreye zarar verme ihtimali nedeniyle balona saldırı yapmayacağını duyurmuştu. Pentagon ayrıca balonun sivil havacılığa veya karaya fiziksel bir tehdit teşkil etmediğini açıklamıştı.

Balonun ABD üzerinden geçişini gerekçe sunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Pekin'e olan gezisini iptal etmişti.

Çin, balonun meteorolojik gözlem amaçlı bir sivili balon olduğunu ve yanlışlık sonucu rotasından çıkıp sürüklendiğini belirtmişti.

Çin'in açıklamasında yaşanan olayın "mücbir sebeplerin yol açtığı bir kaza olduğu" belirtilerek Pekin'in "hiçbir temelsiz varsayımı veya abartıyı kabul etmeyeceği" söylenmişti. "ABD'deki bazı politikacılar ve medya kurumları olayı Çin'e saldırmak ve karalamak için bahane olarak kullanmakla" suçlanmıştı.

New York eyaletine bağlı Syracuse kentine giden Biden, uçaktan indikten sonra bir gazetecinin ABD semalarındaki Çin balonuna ilişkin sorusunu "İcabına bakacağız" sözleriyle yanıtlamıştı.

Öte yandan Pentagon, Latin Amerika üzerinde ikinci bir balon görüldüğünü açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar