ABD üniversitelerindeki Filistin eylemleri İngiltere'de de yayılıyor

ABD üniversitelerindeki Filistin eylemleri İngiltere'de de yayılıyor
Columbia Üniversitesinde başlayan Fiistine destek protestoları İngiltere'de de yayılmaya başladı. Öğrenciler, öğrenciler, kampüslerdeki açık alanlarda toplanıp kamplar kurdu.

Artı Gerçek - ABD'de, Columbia Üniversitesinde başlayan Filistin destekçisi protestolara, İngiltere'deki üniversiteler de katılmaya başladı.

Ülkenin farklı bölgelerindeki Newcastle Üniversitesi, Bristol Üniversitesi, Warwick Üniversitesi, Leed Üniversitesi, Sheffield Üniversitesi ve Sheffield Hallam Üniversitesinden öğrenciler, kampüslerdeki açık alanlarda toplanıp kamplar kurarak diğer ülkelerdeki Filistin destekçisi öğrenci gruplarına dahil oldu.

Filistin'e destek eylemlerine katılan öğrenci ve personel, üniversitelerinin İsrail'e silah tedarik eden şirketlerle işbirliğine son vermesi çağrısı yaptı.

İngiltere'nin kuzeyindeki Newcastle Üniversitesinde "Newcastle Apartheid off Campus" adlı grup, üniversitenin kampüsünde kamp kurduğunu ve saat 17.00'de (TSİ 19.00) günlük miting planladıklarını duyurdu.

Grup, X hesabından yaptığı paylaşımda, taleplerini sıralayarak, soykırımdan kazanç elde etmekle suçladıkları üniversitenin, İsrail ordusuna askeri malzeme satan İtalyan havacılık ve savunma şirketi Leonardo ile işbirliğini sonlandırmasını istedi.

Üniversitenin öğrencilerine ve personeline yönelik koruma talebinde de bulunan öğrenciler, bu kişilerin, Filistin'e desteklerini ifade ederken herhangi bir tepkiyle karşılaşmadan özgürce konuşma hakkına sahip olmaları gerektiğini kaydetti.

Grup, ayrıca, üniversitenin, İsrail üniversiteleriyle tüm ilişkilerini keserek Filistin'e desteğini açıkça göstermesi ve Gazze'de ateşkes çağrılarının desteklenmesini talep etti.

ÖĞRENCİLER, BRİSTOL ÜNİVERSİTESİNİ "SOYKIRIMIN SUÇ ORTAĞI" OLMAKLA İTHAM ETTİ

Bristol Üniversitesinde de öğrenciler, "İsrail'in Filistinlilere yönelik soykırımındaki suç ortağı" olduğu eleştirisinde bulundukları üniversitelerini protesto etmek için kamp kurdu.

Öğrenciler, kurdukları çadırların üzerine, "Filistin özgür olana kadar kimse özgür değil", "Silah şirketleri çocukları öldürüyor" yazıları yazarak "Bristol Üniversitesi, ellerinizde kan var" pankartları hazırladı.

Sheffield kentinde ise Sheffield Üniversitesi ve Sheffield Hallam Üniversitesindeki personel, öğrenci ve mezunlardan oluşan ve kendilerine "Filistin için Sheffield Kampüs Koalisyonu (SCCP)" adını veren grup, Filistinlilerle dayanışma amacıyla üniversitenin bahçesinde çadır kurdu. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar