Blinken, Netanyahu ile görüştü: Taraflara sükunet çağrısı, ortak 'İran' mesajı

Blinken, Netanyahu ile görüştü: Taraflara sükunet çağrısı, ortak 'İran' mesajı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmesinin ardından İran'ın nükleer silah elde etmemesi konusunda İsrail’le hemfikir olduklarını belirtti. Blinken ayrıca, bölgede artan gerilime yönelik, taraflara sükunet çağrısında bulundu.

Artı Gerçek - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bölgede artan gerilimin düşürülmesi için gerçekleştirdiği Ortadoğu turunda ilk durağı olan Mısır'daki temaslarını tamamlayarak İsrail'e geçti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya gelen Blinken, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada İsrail ve Filistin arasında artan gerilime dair, iki tarafa da sükunet çağrısında bulundu, tarafları gerekli adımları atmaya davet etti.

ABD Dışişleri Bakanı, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistinli can kayıplarının arttığı, İsraillilere yönelik silahlı saldırıların yaşandığı bir atmosferde İsrail'e geldi. Blinken, Batı Kudüs'te İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü ve ikili görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yapıldı.

'İRAN'LA ORTAK MÜCADELE'

İkilinin açıklamalarında "İran ile ortak mücadele" mesajı öne çıktı.

ABD'nin İsrail'e güvenliğine bağlılığının "sarsılmaz" olduğunu ifade eden Blinken, İran'ın nükleer silah elde etmemesi konusunda iki ülkenin hemfikir olduğunu belirtti.

İran'ın Rusya'ya Ukrayna savaşında sivilleri öldürmesi için insansız hava araçları sağladığına işaret eden Blinken, Moskova'nın da Tahran'a silah sağladığını dile getirdi.

'İSRAİL'İN BÖLGEYE ENTEGRASYONU ÖNCELİĞİMİZ'

ABD Dışişleri Bakanı, İsrail'in bölgedeki Arap ülkeleriyle normalleşme anlaşmalarını genişletmesi için birlikte çalışacaklarını ve İsrail'in bölgeye daha fazla entegrasyonunun Washington'un önceliği olduğunu kaydetti.

İsrail'in Arap ülkeleriyle imzaladığı normalleşme anlaşmalarının "İsrail-Filistin barışına alternatif olmadığını" söyleyen Blinken, "eşit özgürlük, fırsat eşitliği, güvenlik, adalet ve onur için iki devletli çözüm stratejisine bağlı kalınması gerektiğini" vurgulayarak Kahire'deki "iki devletli çözüm" mesajını tekrarladı:

"ABD, Filistin meselesinde iki devletli çözüm vizyonuna bağlılığını sürdürüyor. Bizi bu vizyondan uzaklaştıran her türlü adım, İsrail'in güvenliğine ve uzun vadeli bir Yahudi demokrasi ülkesi olma hedefine zararlı.”

İKİ TARAFA DA SÜKUNET ÇAĞRISI

İsrail ve Filistin'de artan gerilime ve can kayıplarına değinen ABD'li Bakan, "Tüm tarafları sükunetin sağlanması ve gerilimin düşürülmesi için gerekli adımları atmaya çağırıyoruz” dedi.

Blinken, Mescid-i Aksa için "Harem-i Şerif" ifadesini kullanarak Kudüs'teki dini mekanlarda statükonun korunmasına bağlı olduklarının altını çizdi.

'İSRAİL VE ABD İKİ GÜÇLÜ DEMOKRASİ'

İsrail Başbakanı Netanyahu da konuşmasında ABD ile ilişkilerin önemini vurguladı.

Netanyahu, İran'ın nükleer silah elde etmemesine karşı ortak bir politika geliştirmek için verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, "İsrail'in politikası İran'ın nükleer silah elde etmemesi için elinden geleni yapmasıdır” dedi.

Netanyahu, hükümetinin ülkesini demokratik değerlerden uzaklaştıracağı yönündeki eleştirilere işaretle, "İsrail ve ABD iki güçlü demokrasidir ve sizleri temin ederim ki iki güçlü demokrasi olarak kalmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

DEVRİM MUHAFIZLARI'NIN 'TERÖR ÖRGÜTÜ' İLAN EDİLMESİ GÖRÜŞÜLDÜ

Blinken, ayrıca İsrail Dışişleri Bakanı Elie Cohen ile Kudüs'teki Dışişleri Bakanlığı binasında bir araya geldi.

İsrail Dışişleri'nden yapılan yazılı açıklamada İkili, görüşmede "İran tehdidi karşısında izlenecek ortak yöntem, İran Devrim Muhafızları'nın terör örgütü ilan edilmesi, İbrahim Anlaşmalarının diğer ülkeleri de kapsayacak şekilde yayılması, ABD'nin İsrail'in diplomatik ilişkisi olmayan ülkelere yönelik yardımları ile İsrail Hava Yollarının Umman üzerinden uçuş gerçekleştirme imkanının düzenlenmesi" konularını ele aldı.

Blinken'in yarın işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar