Dünyadan Lula'ya tebrik yağıyor, Ankara sessiz

Dünyadan Lula'ya tebrik yağıyor, Ankara sessiz
Yayınlanma:
A+ A-
Dünya liderleri, Brezilya'da başkanlık seçimlerini kazanan solcu lider Lula'yı resmi sonuçların açıklanmasının hemen sonrasında kutladı. Bolsonaro yenilgiyi henüz resmen kabul etmemişken, Ankara'dan Lula'ya tebrik mesajının geç gitmesi dikkat çekti.

Artı Gerçek - Latin Amerika'nın en büyük demokrasisi Brezilya'da aşırı sağcı Jair Bolsonaro'nun dört yıllık devlet başkanlığına son veren İşçi Partisi lideri Luiz Inácio Lula da Silva'ya dünyadan tebrik yağıyor. Brezilya Yüksek Seçim Kurulu'nun sonuçları açıklamasının hemen sonrasında Latin Amerika'daki komşuların yanı sıra ABD Başkanı Joe Biden'dan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, dünyanın dört bir yanından Lula'ya hızla tebrik mesajları gönderildi.

Oylama öncesinde seçim sistemine şaibe düşürmeye çalışan Bolsonaro yenilgiyi henüz resmen kabul etmemişken, diğer ülkelerin aksine Türkiye'den Lula'ya tebrik mesajının çok geç gitmesi dikkat çekti.

Ankara'da Lula'yı ilk tebrik eden isim CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Sonrasında DEVA Partisi lideri Ali Babacan Lula'yı tebrik etti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Lula'yı ancak akşam saatlerinde, iki muhalefet liderinin tebrik mesajlarından sonra arayarak kutladı.

Lula'yı peş peşe kutlayan liderlerin mesajları özetle şöyle:

BIDEN'DAN GÜVENİLİR VE MEŞRU SEÇİM VURGUSU

ABD Başkanı Joe Biden yazılı bir açıklama yaparak seçim sonuçlarının meşruiyetini vurguladı. Lula'yı "özgür, adil ve güvenilir seçimlerin" ardından tebrik eden Biden, "Önümüzdeki aylarda ve yıllarda ülkelerimiz arasındaki işbirliğini sürdürmek için birlikte çalışmayı iple çekiyorum" dedi.

PUTİN: SONUÇLAR, LULA'NIN OTORİTESİNİ GÖSTERİYOR

Brezilya'yı geçen hafta "Rusya'nın Latin Amerika'daki en önemli ortağı" olarak tanımlayan Putin, tebrik mesajında ikili işbirliğinin ilerletilmesi umudunu dile getirdi. Putin, seçim sonuçlarının Lula'nın 'yüksek politik otoritesini gösterdiğini' belirtti.

BOLSONARO'YLA ARASI BOZUK OLAN ÇİN: SAMİMİYETLE KUTLUYORUZ

Bolsonaro döneminde Brezilya'yla ilişkilerinde gerginlik yaşayan Çin, kapsamlı stratejik ortaklığın yeni bir seviyeye çıkarılması çağrısında bulundu. Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Çin, Lula'nın yeniden Brezilya Devlet Başkanı seçilmesini samimiyetle kutluyor ve Brezilya'ya ulus inşası girişimlerinde yeni başarılar diliyor" denildi.

MACRON DAKİKALAR İÇİNDE KUTLADI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Brezilya Yüksek Seçim Kurulu'nun nihai sonuçlarını açıklamasından sadece birkaç dakika sonra yaptığı açıklamada, seçimlerin Brezilya tarihinde 'yeni bir sayfa açtığını' belirtti. Macron, "Birçok ortak meydan okumaya karşı koymak ve ülkelerimiz arasındaki dostluk bağlarını yinelemek için güçlerimizi birleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

ARJANTİN'DEN DEMOKRASİ VURGUSU

Brezilya'nın komşusu Arjantin'in Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Lula'nın seçilmesinin "LatinAmerika tarihinde yeni bir dönemi başlattığını" söyledi. Fernandez, Lula'nın sonradan beraat ettiği ancak 2018 seçimlerine girmesine engel olan yolsuzluk davalarına gönderme yaparak, "Yaşadığınız onca adaletsizlikten sonra, Brezilya halkı sizi seçti ve demokrasi galip geldi" dedi.

SOLCU PETRO: YAŞASIN LULA

Kolombiya'nın geçen yaz iktidara gelen ilk solcu devlet başkanı Gustavo Petro, "Yaşasın Lula" paylaşımında bulundu. Ardından da, şu an solcu liderlerin iktidarda olduğu Latin Amerika ülkelerinin bir haritasını paylaştı.

MEKSİKA: EŞİTLİK VE HÜMANİZM GELECEK

Meksika'nın solcu Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador da, "Lula kazandı, Brezilya'nın kutsanmış halkı. Eşitlik ve hümanizm gelecek" paylaşımını yaptı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro, Lula'yı kucakladığını belirterek, "Özgür, egemen ve bağımsız olmayı seçen halklar yaşasın. Brezilya'da bugün demokrasi kazandı" dedi.

TRUDEAU: BREZİLYA HALKI SÖZÜNÜ SÖYLEDİ

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, "Brezilya halkı sözünü söyledi" dediği Twitter mesajında, işbirliğini geliştirmek ve özellikle çevrenin korunması gibi ortak öncelikleri ilerletmek için Lula'yla birlikte çalışmayı iple çektiğini söyledi.

'BREZİLYA İLERLEMEYİ VE UMUDU SEÇTİ'

İspanya Başbakanı Pedro Sánchez "Brezilya'nın ilerlemeyi ve umudu seçtiğini" söylerken, Almanya Başbakanı Olaf Scholz özellikle ticaret ve iklim krizi konusunda Lula'yla işbirliği yapmayı iple çektiğini belirtti.

SUNAK'TAN İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Avustralya'nın solcu Başbakanı Anthony Albanese, Lula'yı 'muazzam zaferi' için kutlarken, çevre politikalarında birlikte çalışmak istediğini vurguladı. İngiltere'nin yeni başbakanı Rishi Sunak ise demokratik değerlerin ilerletilmesi, küresel ekonominin büyütülmesi ve doğal kaynakların korunması gibi iki ülke açısından önemli konularda Lula'yla ortak çalışma çağrısında bulundu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar