Hamas üç İsrailli rehinenin videosunu yayınladı: Netanyahu'ya esir takası çağrısı

Hamas üç İsrailli rehinenin videosunu yayınladı: Netanyahu'ya esir takası çağrısı
Yayınlanma:
A+ A-
Hamas üç İsrailli rehinenin videosunu yayınladı. Videoda, kadınların İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya esir takası çağrısı yaptığı görüldü. Netanyahu ise videoyu "acımasız bir psikolojik propaganda" diye niteleyerek üç kadına "kalbimiz sizinle" dedi.

Artı Gerçek - Hamas, üç İsrailli rehinenin videosunu yayınladı. Videoda, rehinelerin İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya "esir takası çağrısı" yaptığı görüldü. Rehinelerin videosunun nerede, ne zaman ve hangi koşullar altında kaydedildiği belirsizliğini koruyor. İsrail basının 'Hamas'ın propaganda faaliyeti' diye tanımladığı video, "El Kassam tarafından tutulan bazı Siyonist mahkumlar Netanyahu ve Siyonist hükümete bir mesaj gönderiyor" notuyla paylaşıldı. Rehinenin sözlerinin ona zorla söyletilip söyletilmediği de belirsiz.

NETANYAHU'DAN İLK TEPKİ: KALBİMİZ SİZİNLE

Rehine aileleri tarafından, Hamas'ın elindeki sivillerin serbest kalmasını değil savaşı öncelemekle suçlanan Netanyahu, videonun yayınlanmasının ardından yaptığı ilk açıklamada rehine videosunu "acımasız bir psikolojik propaganda" diye niteledi. Rehineleri eve getirmek için "her şeyi yapacaklarını" yineleyen Başbakan, videodaki kadınlara "Kalbimiz sizinle" diye hitap etti.

'SİZİN 7 EKİM'DEKİ ÇUVALLAMANIZ YÜZÜNDEN...'

Videoda rehinelerden birinin Netanyahu'ya hitaben "Sizin siyasi, ulusal ihmaliniz ve 7 Ekim'deki çuvallamanız yüzünden cezalandırılıyoruz . Çünkü orada ordu yoktu. Kimse gelmedi. Kimse bizi duymadı" dediği görüldü. Ortadaki kadın, "Merhaba Bibi Netanyahu" diye başladığı sözlerini "23 gündür Hamas'ın esareti altındayız. Dün rehinelerin aileleriyle bir basın toplantısı yapıldı. Bir ateşkes olması gerektiğini biliyoruz. Hepimizi serbest bırakmanız gerekiyordu. Hepimizi serbest bırakacağınıza dair bir taahhütte bulundunuz" diye sürdürdü. Rehine kadın şu ifadeleri kullandı:

"Hepimizi öldürmek istiyorsunuz. İsrail ordusunu kullanarak hepimizi öldürmek istiyorsunuz... İsrail vatandaşlarının öldürülmüş olması yeterli olmadı."

Rehine,"Bırakın bizi gidelim. Bırakın gidelim. Bırakın vatandaşları gitsin, bırakın mahkumları gitsin. Bizi serbest bırakın. Hepimizi serbest bırakın. Şimdi ailelerimize dönmemize izin verin!" ifadelerini kullandı. Videonun sonunda iki rehinenin birkaç kez 'Şimdi' diye bağırdığı görüldü.

NETANYAHU ÜZERİNDEKİ BASKI ARTIYOR

Hamas'ın Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar, ellerindeki rehineleri serbest bırakmaları karşılığında İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinli tutukluları serbest bırakmasını içeren bir anlaşmaya hazır olduklarını açıklamıştı. İsrail ise bu tür bir takası reddediyor. Ancak Benyamin Netanyahu hükümeti, Gazze'deki hava saldırılarını ve kara operasyonlarını genişlettiği cuma akşamından bu yana rehinelerin ailelerinin giderek artan baskısı altında.

DAHA ÖNCE DE BİR REHİNE VİDEOSU YAYINLANMIŞTI

Bir haftadan daha uzun bir süre önce Hamas tarafından esir alınan Mia Schem adlı bir başka genç kadının videosu yayınlanmıştı. Videonun başında tıbbi tedavi görüyor gibi görünen Mia Schem, daha sonra doğrudan kameraya konuşurken görüntülenmiş ve "Elimden ağır yaralandım, beni Gazze'ye götürdüler ve üç saat boyunca tedavi ettiler. Benimle ilgileniyorlar, bana iyi davranıyorlar ve ilaçlar veriyorlar - her şey yolunda" dediği görülmüştü. Schem de Netanyahu'ya hitaben "Sizden ricam beni bir an önce evime, ailemin, kardeşlerimin yanına götürmeniz. Lütfen bizi buradan mümkün olduğunca çabuk çıkarın" demişti.

HAMAS'IN ELİNDE OLDUĞU DOĞRULANAN 229 REHİNE VAR

İsrail'in son açıkladığı verilere göre, Hamas'ın elinde olduğu doğrulanan 229 rehine var ve şu ana kadar dördü serbest bırakılmış durumda. Serbest bırakılan İsrailli rehinelerden 85 yaşındaki Yocheved Lifshitz geçen hafta yaptığı basın açıklamasında, kendisinin ve diğer rehinelerin yeraltındaki tünellerde 'temiz koşullarda' tutulduğunu ve yerdeki şiltelerde uyuduklarını dile getirmişti. Lifschitz, bizi esir alanlar "kadın hijyeni dahil her ayrıntıyla ilgilendi" ifadesini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar