İran'ın dini lideri Hamaney'in yeğeni 15 yıl hapisle cezalandırıldı

İran'ın dini lideri Hamaney'in yeğeni 15 yıl hapisle cezalandırıldı
Yayınlanma:
A+ A-
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in yeğeni Feride Muradhani'nin 15 yıl hapse mahkum edildiği açıklandı. Ancak avukatı temyiz mahkemesinin cezanın üç yılını onayladığını açıkladı.

Artı Gerçek- İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in yeğeni olan, Mahsa Amini protestolarına verdiği destek nedeniyle tutuklanan insan hakları savunucusu Feride Muradhani'nin 15 yıl hapse mahkum edildiği açıklandı.

Suudi Arabistan destekli, Londra merkezli haber kuruluşu Iran International'ın haberine göre cezayı Muradhani'nin avukatı duyurdu.

Muradhani'nin avukatı temyiz mahkemesinin 15 yıllık cezanın üç yılını onayladığını açıkladı.

NE OLMUŞTU?

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin 'ahlak polisi' tarafından gözaltına alındığı sırada ölmesinin ateşlediği eylemlere katılan ve tutuklanan Muradhani, insan hakları savunuculuğuyla tanınan bir mühendis.

Muradhani'nin Hamaney'in kız kardeşi ile evlenmiş olan babası Ali Muradhani Arangeh, Şii bir din görevlisi olmasına rağmen İslam rejiminin önde gelen muhaliflerinden biriydi. Arangeh, yıllar boyu dini çevrelerden tecrit edilmiş, kısa süre önce de ölmüştü.

Muradhani, Fransa'da yaşayan ve kendisini 'İslam Cumhuriyeti'nin bir muhalifi' olarak niteleyen erkek kardeşinin paylaştığı bir videoda dayısı Hamaney'i Hitler, Mussolini, Çavuşesku, Kaddafi ve Saddam Hüseyin'e benzetmişti.

Videoya "Ey özgür insanlar, bizim yanımızda olun ve hükümetlerinize, bu ölüm saçan, katil rejimi desteklemeye son vermesini söyleyin" diye başlayan Muradhani "Bu rejim kendisinin dini ilkelerinin hiçbirine bağlı değil ve güç kullanmaktan, iktidarını her ne şekilde olursa olsun sürdürmekten başka bir kural tanımıyor" ifadelerini kullanmıştı.

"Dünyadaki bütün vicdanlı insanlara bizim yanımızda durma ve hükümetlerinden boş sözler veya sloganlarla değil, gerçek eylemlerle hareket etmesini, bu rejimle ilişkilerini sonlandırmalarını isteme çağrısında bulunuyorum" diyen İranlı kadın "Dünyanın bu bölgesinde siyasi otokratların baskısına daha ne kadar tanıklık etmek zorundayız? Hitler, Mussolini, Çavuşesku, Kaddafi, Saddam Hüseyin ve son olarak Humeyni deneyimleri dünyanın başka türlü düşünmesini sağlamak için yeterli değil mi?" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar