İsrail'den 'tahliye haritası': Gazze en az 2 bin 300 alana bölündü

İsrail'den 'tahliye haritası': Gazze en az 2 bin 300 alana bölündü
Gazze'deki bombardımanına yeniden başlayan İsrail ordusu, bölgenin 2 bin 300'den fazla bloka bölündüğü bir harita yayımladı. Güneydeki Han Yunus'u da savaş alanı ilan eden İsrail, Filistinlilerden bu harita çerçevesinde tahliye talep ediyor...

Artı Gerçek - Gazze'de Katar arabuluculuğunda sağlanan ateşkesin uzatılması görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından bombardımana yeniden başlayan İsrail ordusu, bu kez bölgenin güneyini de savaş alanı ilan etti. İsrail ordusu, 7 Ekim sonrasında "güvenli" addedilen Han Yunus kentinin bazı bölgelerinin boşaltılması ültimatomu verirken, Gazze Şeridi'nin 2 bin 300'den fazla bloka bölündüğü bir harita da yayımladı.

Ordunun internet sitesinden yayımlanan haritada, çatışma alanları ve Filistinlilerin sığınabileceği iddia edilen yerler numaralarla gösteriliyor. 2.3 milyon kişinin yaşadığı bölgede, numaralandırılmış alanlarda bulunan kişilerden güvenlik güncellemelerini takip ederek "güvenli" alanlara gitmeleri isteniyor. İsrail ordusu, dünyanın en yoğun nüfuslu üçüncü noktası olan Gazze'de bu haritanın sivillerin korunmasını sağlayacağını ileri sürdü.

harita2.jpg

Bununla birlikte, savaşın yeni döneminde 7 Ekim sonrası binlerce Gazzelinin sığındığı güney kenti Han Yunus’un bazı bölgelerinin boşaltılmasının istenmesi dikkat çekti. İsrail güçleri, Han Yunus'un dört bölgesine havadan broşürler atarak halka tahliye uyarısında bulundu. Broşürlerde, "El Karara, El Huzaa, Absan ve Beni Suheyle sakinlerine: Bölgeyi acilen boşaltıp Refah bölgesindeki barınaklara gitmeniz gerekmektedir. Han Yunus kenti tehlikeli savaş bölgesidir" ifadeleri kullanıldı.

KATAR: İSRAİL SALDIRILARI GÖRÜŞMELERİ ZORLAŞTIRDI

İsrail'in bu sabah yerel saatle 07:00 civarında yeniden başlayan saldırıları sonrasında, Katar Dışişleri Bakanlığı geçici ateşkesi uzatma müzakerelerinin devam ettiğini duyurdu. Açıklamada, İsrail'in Gazze'deki saldırılarının arabuluculuk girişimlerini zorlaştırdığı ve insani felaketi derinleştirdiği vurgusu yapıldı.

HAMAS: İSRAİL BÜTÜN TEKLİFLERİMİZİ REDDETTİ

Hamas'tan ise İsrail'e peşpeşe suçlamalar geliyor. Katar televizyonu Al Jazeera'nın (El Cezire) aktardığı Hamas açıklamasında, İsrail'in ateşkesin uzatılması için yapılan teklifleri reddettiği belirtildi. Örgüt, uzatma için İsrail'in saldırılarında ölen 10 aylık rehine Kfir Bibas, annesi ve ağabeyinin cenazeleri ile hâlâ hayatta olan babayı teslim etmeyi önerdiklerini ama bunun reddedildiğini savundu. Açıklamada, "Bibas ailesinin cesetlerini teslim etmeyi ve cenazelerine katılabilmesi için babalarını serbest bırakmayı, ayrıca iki rehineyi daha salmayı teklif ettik" denilirken, İsrail'in "bu tekliflerin hepsini reddettiği çünkü Gazze'deki saldırılarına yeniden başlama yönünde önceden karar aldığı" belirtildi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu bu sabah yaptığı açıklamada, Hamas'ın kadın ve çocuk rehineleri söz verdiği sayıda bırakmadığını ve ateşkesi ihlal ettiğini savunmuş, saldırıların yeniden başlamasını bu iddia ile gerekçelendirmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar