Kiev'e yeni silah yardımı yapan ABD: İran, Rusya'nın ana askeri destekçisi oldu

Kiev'e yeni silah yardımı yapan ABD: İran, Rusya'nın ana askeri destekçisi oldu
ABD, Ukrayna'ya 275 milyon dolarlık yeni savunma yardımı açıkladı. Yardımı duyuran Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü Kirby, "İran, Rusya'nın en büyük askeri destekçisi oldu" dedi.

Artı Gerçek- Beyaz Saray'dan 9 Kasım'da yapılan yazılı açıklamaya göre Başkan Joe Biden, Ukrayna'ya 275 milyon dolarlık yeni savunma yardımı sağlanması için Dışişleri Bakanlığın'a yetki verdi.

Ayrıca, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby de Zoom üzerinden yaptığı brifingde, "Ukrayna'ya 275 milyon dolarlık (yaklaşık 5 milyar 130 milyon TL) yeni savunma paketinin yakın zamanda yola çıkacağını duyurmaktan mutluluk duyuyorum" ifadesini kullandı.

Söz konusu yardımın Ukrayna'ya yeni hava savunma kabiliyeti sağlayacağını ve bu ülkenin İHA tehdidine karşı kendini koruyabileceğini belirten Kirby, söz konusu yardımların savaş alanındaki askerlere de daha çok cephane sağlayacağını kaydetti.

KIRBY: İRAN, RUSYA'NIN ANA DESTEKÇİSİ OLDU

Diğer yandan Kirby Rusya ve İran arasındaki ilişkinin tam teşeküllü bir savunma ortaklığına dönüştüğünü savundu.

Rusya'nın İran'a eşi benzeri görülmemiş düzeyde askeri destek verdiğini söyleyen Kirby, İran ve Rusya'nın ortak SİHA üretimi planları olduğunu belirterek "Rusya, silah geliştirme, eğitim gibi alanlarda İran'la işbirliği yapmaya çalışıyor" dedi.

ABD'nin Rusya'nın İran'a helikopterler ve hava savunma sistemleri de dahil olmak üzere "gelişmiş askeri bileşenler sağlama" niyetinden endişe ettiğini sözlerine ekleyen Kirby "İran, Rusya'nın en büyük askeri destekçisi oldu... Rusya, enerji altyapısını vurmak için İran insansız hava araçlarını kullanıyor, milyonlarca Ukraynalıyı güçten, ısınmadan ve kritik hizmetlerden mahrum bırakıyor. Bugün Ukrayna'daki insanlar aslında İran'ın eylemleri sonucunda ölüyor" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar