Kremlin 'ABD'den gizli Ukrayna barışı teklifi' haberini yalanladı

Kremlin 'ABD'den gizli Ukrayna barışı teklifi' haberini yalanladı
Yayınlanma:
A+ A-
Kremlin, CIA Direktörü William Burns'ün Moskova'ya gizlice gelerek "Ukrayna'nın beşte birini Rusya'ya teklif eden bir barış planı" sunduğu iddiasını yalanladı. Diğer yandan Kiev'de AB liderlerinin Ukrayna zirvesi öncesinde iki saat boyunca sirenler çaldı.

Artı Gerçek - ABD'nin ardından Rusya da ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns'ün gizlice Moskova'ya giderek bir "Ukrayna'nın beşte birini Rusya'ya teklif eden bir barış planı" sunduğu yönündeki iddiayı yalanladı. İsviçre'nin Neue Zürcher Zeitung gazetesinin haberinde Burns'ün geçen ay Moskova'ya gizlice gittiği ve Beyaz Saray adına Rusya'ya Ukrayna topraklarının beşte birini teklif eden bir barış planı önerdiğini öne sürmüştü.

Haberde ABD'nin önerisinin Kiev tarafından 'topraklarının bölünmesine istekli olmadığı" gerekçesiyle, Rusya'nın da "uzun vadede her halükarda savaşı kazanacağı" iddiası nedeniyle reddedildiği öne sürülmüştü. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcü yardımcısı Sean Davitt haberin doğru olmadığını söylemişti.

PESKOV: HABER ALDATMACA

Gazteciler bugün Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'a Burns'ün Moskova'ya gelip gelmediğini ve söz konusu "gizli barış önerisinin" yapılıp yapılmadığını sordu. Peskov gazetecilere yanıtında "Tüm haber bir aldatmaca" ifadelerini kullandı.

ZELENSKİY'NİN AB LİDERLERİYLE GÖRÜŞMESİ ÖNCESİ SİREN SESLERİ

Diğer yandan Ukrayna Devlet Başkanı Volodmir Zelenskiy ile görüşmek için Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu'nun 15 komiseri Kiev'e gitti. Liderlerin görüşmeye hazırlandığı dakikalarda Kiev'e yönelik hava saldırısı olacağına dair uyarıcı sirenler iki saat boyunca çaldı. Ancak haber ajansları, sirenlerin ardından başkente hava ya da füze saldırısı gerçekleşmediğini aktardı. Görüşmelerde AB liderlerinin Ukrayna'nın hızlı şekilde AB'ye üye olma beklentisinin zor olduğu mesajını vereceği ancak savaş sırasında moralleri bozmamak için olumsuz açıklamalardan kaçınacağı belirtiliyor. AB yetkilileri, bir ülkenin AB üyesi olabilmesi için Kopenhag kriterlerini yerine getirmesi gerektiğini hatırlatıyor.

Leyen bugünkü zirve öncesi dün Ukrayna kabinesi ve AB Komisyonu'nun ortak toplantısının kapanışında konuşmuş ve toplantıda 20 kadar konuyu ele aldıklarını belirterek "Ukrayna'yı desteklemek ve geleceğini hazırlamak için çalışan ekiplerimizi aynı masada görmek çok duygulandırıcı. Dünyaya ne kadar güçlü bir sinyal" ifadelerini kullanmıştı. Leyen "AB, Ukrayna'yı sonuna kadar, AB'nin kalbinde Brüksel'de (AB Komisyonu'nun bulunduğu) Berlaymont binasının önündeki göndere Ukrayna bayrağının çekileceği güne kadar destekleyecek" demişti. Zelenskiy de perşembe günü AB'den Rusya'ya daha fazla cezalandırıcı yaptırım uygulaması çağrısında bulunmuştu.

ALMANYA UKRAYNA'YA LEOPARD 1 TESLİAMATINI ONAYLADI

Bu arada Alman hükümeti endüstriyel stoklardan Ukrayna'ya Leopard 1 tanklarının teslimatını onayladı. Sueddeutsche Zeitung gazetesinin hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Alman hükümeti, Ukrayna'ya doğrudan endüstriyel stoklardan Leopard 1 tanklarının teslimatını onayladı. Haberde ayrıca Ukrayna'ya verilmek üzere Katar'dan 15 Gepard tankının satılması için görüşmeler yürütüldüğü açıklandı. Katar, söz konusu tankları, FIFA 2022 Dünya Kupası stadyumlarını güvence altına almak için satın almıştı. Alman hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit de bugün yaptığı açıklamada Leopard 1'lerin teslimatının onaylandığını doğruladı. Almanya daha önce Ukrayna'ya iki bölük Leopard 2 tankı gönderilmesinin planlandığını ve kendi stoklarından 14 Leopard 2' tankını göndereceğini duyurmuştu. Leopard 1 tankları, Leopard 2 tankları kadar gelişmiş değil ancak çok daha kısa sürede Ukrayna'ya gönderilebilir. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar