Ukrayna Savunma Bakanı: Rusya 24 Şubat'ta büyük saldırısına başlayabilir

Ukrayna Savunma Bakanı: Rusya 24 Şubat'ta büyük saldırısına başlayabilir
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna Savunma Bakanı, Rusya'nın 24 Şubat'ta büyük bir saldırı başlatabileceğini söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise Batı'dan gelecek silahların menzili arttıkça Rusya'nın bu silahları sınırdan daha da ileriye iteceğini duyurdu.

Artı Gerçek - Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov Rusya'nın büyük bir karşı saldırıya hazırlandığını ve bu saldırının savaşın birinci yıl dönümü olan 24 Şubat'ta başlayabileceğini söyledi. Olası saldırı, Rusya'da 23 Şubat'ta ordunun zaferlerinin kutlandığı Vatan Savunucuları Günü’nün hemen sonrasına denk gelebilir.

Fransız televizyon kanalı BFM TV'de katıldığı programda konuşan Reznikov, "Moskova'nın olası saldırı için yaklaşık 500 bin askeri seferber ettiğini" iddia eden Reznikov "Resmi olarak 300 bin askeri seferber ettiklerini duyurdular ancak sınırlara baktığımızda bizim değerlendirmelerimize göre bu sayı çok daha fazla" dedi. Geçen sene eylül ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kısmi seferberlik ilan etmiş ve yaklaşık 300 bin yedek askerin silah altına alındığını duyurmuştu.

ZELENSKİY: DURUM DAHA DA AĞIRLAŞIYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise Ukrayna'nın Donetsk bölgesindeki Kramatorsk kentinde bir apartmana Rus füzesinin isabet etmesi sonucu en az üç kişinin ölmesi, 20 kişinin yaralanmasının ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Kramatorsk'taki saldırıda enkaz altında kalanlar olabileceği ve ölü sayısının artabileceği de açıklanmıştı.

Ukrayna lideri " Rus terörizminin durdurmanın tek yolu onları yenmek. Tanklarla, savaş uçaklarıyla ve uzun menzilli füzelerle" dedi. Zelenskiy çarşamba bir diğer açıklamasında ülkenin doğusunda durumun daha da ağırlaştığını da söyledi. Zelenskiy, "Ülkemizin doğusundaki cephede işgalcilerin saldırı eylemlerinde belirli bir artış var. Durum daha da ağırlaşıyor" ifadelerini kullandı.

Almanya, İngiltere ve ABD'nin de aralarında olduğu bir dizi ülke Ukrayna'ya onlarca tank göndereceğini açıklamış Kiev yönetimi bunun yanı sıra Batılı müttefiklerinden savaş uçağı desteği de istemişti.

kramatorsk-saldiri.jpg
Kramatorsk'ta Rusya'nın füze saldırısında bir apartman tamamen yıkıldı, en az üç kişi öldü /Reuters

LAVROV: SİLAHLARIN MENZİLİ ARTTIKÇA GERİ İTECEĞİMİZ MESAFE DE ARTACAK

Diğer yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov devlet televizyonu Rossiya 24'e verdiği röportajda Ukrayna'ya Batı ülkelerinden uzun menzilli füzeler verilmesi halinde buna karşı Rus güçlerinin Ukrayna askerlerini "güvenli bir tampon bölge" oluşturmak amacıyla sınırlarından daha da uzağa püskürterek yanıt verebileceğini söyledi. Lavrov "Kiev rejimine Batı tarafından gönderilen silahların menzili arttıkça, bu silahları Rusya topraklarından geri iteceğimiz mesafe de artacaktır. Rusya’nın amacı, Ukrayna güçlerini kendisi, kendi toprakları için güvenli olacak bir mesafeye geri itmek" ifadelerini kullandı.

Röportajda "Hepimiz Ukrayna ile yaşanan ihtilafın sona ermesini istiyoruz, ancak zaman başlıca faktör değil" diye konuşan Lavrov "Kimse Kiev'i Moskova ile müzakerelere geri dönmeye ikna etmeye çalışmıyor ve Zelenskiy, kendisi de bağımsız bir şahsiyet olduğunu düşünmüyor, zira sürekli manipüle ediliyor" ifadelerini kullandı.

'BATI GÖZÜNÜ MOLDOVA'YA DİKMİŞ DURUMDA'

Rusya'nın "eski Sovyet ülkelerinin yardımı olmadan savaşta başarılı olabileceğini" söyleyen ve "Rusya, Ukrayna’daki özel askeri operasyonunu tamamlamak için gereken tüm kaynaklara sahip. diyen Lavrov, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) ülkelerinden (Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Ermenistan ve Belarus) "özel askeri operasyonu" için malzeme yardımı talebinde bulunmadığını belirtti. Lavrov ayrıca röportajda "Batı, ‘sonraki Ukrayna’ rolü için şimdi gözünü Moldova’ya dikmiş durumda. Moldova Devlet Başkanı da bunun için neredeyse her şeyi yapmaya hazır" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar