Kuzey Kore lideri Kim, Rusya'da savaş uçağı fabrikasını denetledi

Kuzey Kore lideri Kim, Rusya'da savaş uçağı fabrikasını denetledi
Kuzey Kore lideri Kim Rusya temasları kapsamında Batı yaptırımı altındaki savaş uçağı fabrikalarını inceledi. Su-35 ve Su-57 savaş uçakları üretim tesislerini ziyaret eden Kim'e Rusya Başbakan Yardımcısı Denis Manturov eşlik etti.

Artı Gerçek - Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Kuzey Kore'nin Rusya'nın Ukrayna'daki ordusunu silah tedariki ile güçlendirebileceği ve Rusya'nın Kuzey Kore'nin füze programını destekleyebileceği yönünde ABD ve müttefiklerinin endişesine yol açan Rusya ziyareti sürüyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 39 yaşındaki Kuzey Kore lideriyle çarşamba günü askeri konuları ve işbirliğini derinleştirmeyi ele aldıkları bir zirve için bir araya gelmiş ve Kim, Putin'i Kuzey Kore'yi ziyaret etmeye davet etmiş, Rus liderin de daveti kabul ettiği açıklanmıştı.

Kim cuma günü Rusya'da yaptırım uygulanan bir savaş uçağı fabrikasını denetledi. Ukrayna'daki savaş nedeniyle Batı tarafından yaptırım uygulanan United Aircraft Corporation'ın (UAC) Rusya'nın Uzak Doğu bölgesindeki Komsomolsk-na-Amure kentinde bulunan iki tesisini, Yuri Gagarin Havacılık Fabrikası ve Yakovlev fabrikasını ziyaret etti. Gagarin fabrikası ayrı olarak ABD tarafından ek yaptırıma tabi tutulmakta.

2023-09-15t042908z-1909448318-rc2s83ahvjp7-rtrmadp-3-russia-northkorea.jpg

Rus hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre Kim, Başbakan Yardımcısı Denis Manturov eşliğinde Sukhoi Su-35 çok amaçlı avcı uçağı ve Su-57 avcı uçağının üretildiği Gagarin fabrikasındaki montaj atölyelerini denetledi. Hükümet açıklamasında "Kim Jong-un ve Denis Manturov, savaş uçağı montaj fabrikasını ve Su-35 uçağı ile beşinci nesil Su-57 havacılık kompleksinin son montaj atölyesini denetledi" dendi. Açıklamada "Heyet ayrıca modernize edilen ve yeniden donatılan tesisin teknolojik kabiliyetlerini - talaşlı imalat üretimi ve özel kaplama atölyesi - inceledi" dedi.

SU-35'İN GÖSTERİ UÇUŞUNU İZLEDİ

Kim, Su-35'in bir gösteri uçuşunu izlemeden önce Rusya'nın Sukhoi Superjet 100 uçağının gövde bölmelerinin ve kanat tertibatlarının yapıldığı atölyeleri de denetledi. Rusya Başbakan Yardımcısı Manturov da "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti liderine önde gelen uçak üretim tesislerimizden birini gösterdik. Hem uçak yapımı alanında hem de diğer sektörlerde işbirliği potansiyelini görüyoruz" ifadelerini kullandı.

2023-09-15t052222z-340139603-rc2t83ary8pb-rtrmadp-3-russia-northkorea.jpg

PENTAGON: KUZEY KORE'NİN RUSYA'YA SİLAH DESTEĞİ UKRAYAN SAVAŞINI UZATIR

Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri için Kim ve Putin arasında gelişen dostluk endişe kaynağı. Washington, Kuzey Kore'yi Rusya'ya silah sağlamakla suçluyor ancak herhangi bir teslimatın yapılıp yapılmadığı belli değil. Rusya tüm BM yaptırım kararlarına uyduğunu söylese de ABD ve müttefikleri Moskova'nın Pyongyang ile dostluğunun yeniden canlanmasının Kuzey Kore'nin füze programı için hassas teknoloji elde etmesine olanak sağlayabileceğinden endişe ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) da son yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin Rusya'ya oalsı silah desteğinin Ukrayna savaşını uzatacağını açıkladı. Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, silah tedariki ihtimaline ilişkin "Rusya'yı bu sebepsiz savaşta destekleyen herhangi bir ülkenin sadece Ukrayna'daki çatışmaları uzatacağını değil aynı zamanda bunun Ukraynalı masum sivilleri öldürmekle eşdeğer olduğunu düşünüyoruz" yorumunu yaptı. Singh, Kuzey Kore'yi daha önce bu konuda defalarca uyardıklarını anımsatarak, "Kuzey Kore'yi Rusya ile bir silah anlaşmasına girmemeleri konusunda uyarıyoruz" ifadesini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar