Lieberman Netanyahu'yu uyarmış: 2016'daki 11 sayfalık 'çok gizli Hamas belgesi' ortaya çıktı

Lieberman Netanyahu'yu uyarmış: 2016'daki 11 sayfalık 'çok gizli Hamas belgesi' ortaya çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Hamas saldırılarına dair istihbarat başarısızlığını tartışan İsrail'de, eski bakan Lieberman'ın yedi sene önce tam da böyle bir plan konusunda uyarıda bulunduğu ortaya çıktı. İsrail'in istihbaratının, saldırıyı önce 'Hamas tatbikatı' sandığı iddia edildi.

Artı Gerçek - Hamas'ın yaklaşık 1400 İsraillinin ölümüne yol açan 7 Ekim saldırılarına ilişkin İsrail içindeki istihbarat tartışması derinleşiyor. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun ülkenin güvenlik servislerini suçlayıp tepkiler üzerine özür dilemesinin ardından, hem kendisinin hem de istihbaratın ihmallerine dair iki çarpıcı iddia ortaya atıldı.

Amerikan gazetesi New York Times (NYT), İsrail yönetiminin abluka altında tuttukları Gazze'de Hamas'ı caydırdıklarına inanıp istihbarat takibini bıraktığını, 7 Ekim sabahı düzenlenen saldırıları da ilk anda Hamas'ın "rutin bir tatbikatı" zannettiğini ileri sürdü. İsrail gazetesi Yedioth Ahronot ise eski dışişleri ve eski savunma bakanı Avigdor Lieberman'ın, Netanyahu'ya 2016'da 11 sayfalık bir belge sunarak tam da 7 Ekim'deki gibi saldırılar düzenlenebileceği konusunda uyarıda bulunduğunu yazdı. İddiaya göre, Netanyahu bu belgeyi ciddiye almadı.

'ÇOK GİZLİ' İBARESİ İLE SUNMUŞ

Yedioth Ahronot'taki habere göre Lieberman'ın "çok gizli" ibaresi ile sunduğu belgede, Hamas'ın Gazze sınırından İsrail'in güneyindeki yerleşimlere saldırı düzenleyebileceği, katliam yapabileceği ve İsraillileri rehin alabileceği belirtiliyordu. Muhalefetteki İsrail Evimiz partisinin lideri olarak muhalefette bulunan Lieberman, gazeteye demecinde de "Netanyahu'yu Hamas'ın tam da 7 Ekim'de yaptığı gibi saldıracağı" konusunda uyardığını söyledi.

Gazetenin yayımladığı belgede, Lieberman'ın "Hamas, (sözgelimi Nakba komandoları gibi) iyi eğitimli güçlerinin önemli bir kısmını İsrail'e gönderip Gazze sınırındaki bir İsrail yerleşimini ele geçirmeye ve rehineler almaya çalışarak ihtilafı İsrail topraklarına taşımak istiyor" dediği görülüyor.

Lieberman, Netanyahu'yu konuyu bir kabine toplantısında gündeme getirmeye ikna ettiğini ama bu toplantıda güvenlik birimlerinin başkanları da dahil, belgenin ciddiye alınmadığını, kendisine de bunu sunduğu için "kibirli" gibi hissettirildiğini savundu.

NYT: HAMAS TELSİZLERİ BİR YILDIR DİNLENMİYORDU

NYT ise hem İsrailli hem ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, İsrail yönetiminin Gazze'den bir tehdit gelmeyeceğine ikna olarak yaklaşık bir yıldır Hamas'ı eskisi gibi izlemediğini yazdı. İddiaya göre, İsrail'de Hamas'ı takip etmekle görevli '8200' isimli birim, Hamas üyelerinin telsiz trafiğini dinlemeyi vakit kaybı olarak görerek bir yıl önce bırakmıştı.

'İLK BAŞTA NETANYAHU'YU UYANDIRMA İHTİYACI GÖRÜLMEDİ'

Haberde, saldırının başladığı 7 Ekim sabahı saat 03.00'de, İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet'in başkanı Ronen Bar'ın "Gazze'de gördüğü şeyin Hamas'ın bir diğer askeri tatbikatı olup olmadığını" kesinleştiremediği iddia edildi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

"Bar, o gece zaman geçtikçe, Hamas'ın küçük çaplı bir saldırı girişiminde bulunabileceğine kanaat getirdi. Endişelerini İsrail'in üst düzey generalleri ile paylaştı ve elit terörle mücadele birliklerinden oluşan 'Tekila' ekibine İsrail'in güney sınırına konuşlanma talimatı verdi.

Üç İsrailli savunma yetkilisine göre, saldırının neredeyse başlangıcına kadar hiç kimse, durumun Başbakan Benyamin Netanyahu'yu uyandıracak kadar ciddi olduğuna inanmıyordu.

Tekila ekibi saatler içinde, İsrail'in yere göğe sığdırılamayan sınır çitinden sızan, kamyonet ve motosikletlerle İsrail'in güneyine hızla giren, köy ve askeri üslere saldıran binlerce binlerce silahlı Hamas üyesi ile savaşın içine düşmüştü." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar