Rusya, Patriot'lar konusunda uyardı: Provokasyonun sonuçları olur

Rusya, Patriot'lar konusunda uyardı: Provokasyonun sonuçları olur
Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemleri göndermeye hazırlanan ABD'ye Rusya'dan uyarı geldi. Dışişleri Sözcüsü Zaharova, "Ukrayna'ya tedarik edilen herhangi bir silah sistemi öncelikli ve meşru hedefi olmaya devam edecek" dedi.

Artı Gerçek - Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, başkent Moskova'da düzenlediği haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD'nin Ukrayna'ya tedarik etmeye hazırlandığı Patriot Hava Savunma Sistemi'ne ilişkin bir soru üzerine Zaharova, "Patriot dahil Ukrayna'ya tedarik edilen herhangi bir silah sistemi ve hizmet veren personel, Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin öncelikli ve meşru hedefi olmaya devam edecek" dedi.

ZAHAROVA: PROVOKASYONUN SONUÇLARI OLUR

Böylesi bir ihtimalin Rusya tarafından "provokasyon" şeklinde nitelendirileceğini vurgulayan sözcü, "Washington'daki karar alıcıları uyarılarından doğru sonuçlar çıkarmaya" davet etti.

Zaharova, "Bunun için bizi bile değil, kendilerini dinleseler yeter" dedi.

Rus sözcü, ABD'nin sofistike silah sistemler de dahil olmak üzere Ukrayna'daki çatışmalara giderek artan oranda askeri yardımda bulunmasının ve savaşta taraf haline gelmesinin "olası sonuçları" konusunda uyardı ancak bu sonuçların neler olabileceğine ilişkin detay vermedi.

UKRAYNA ACİL YARDIM TALEP ETMİŞTİ

ABD'li yetkililer salı günü Ukrayna'dan gelen acil yardım talebinin değerlendirildiğini ve ülkenin altyapısını felç eden hava saldırılarına karşı savunma sistemlerinin Ukrayna'ya tedarik edilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirtmişti. ABD tarafından konuya ilişkin resmi açıklamanın yakında yapılması bekleniyor.

PATRIOT HAVA SAVUNMA SİSTEMİ NEDİR?

ABD üretimi karadan havaya savunma sistemi olan Patriot'lar ilk olarak 1980'lerde kullanılmaya başlandı. Savaş uçaklarını, seyir füzelerini ve diğer kısa menzilli füzeleri vurma kapasitesine sahip sistem, bir kamyonun arkasına yüklenebilen sekiz adet fırlatma rampasından oluşuyor.

Bir yer radarı, bir kontrol istasyonu ve bir jeneratörün de bulunduğu sistem Körfez Savaşı'nda, Türkiye, İsrail ve Suudi Arabistan’daki önemli sanayii merkezlerini, limanları ve diğer stratejik yerler dahil yerleşim merkezlerini korumak için de kullanılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar