Rusya'dan dörtlü görüşme açıklaması: Nisan başında olabilir

Rusya'dan dörtlü görüşme açıklaması: Nisan başında olabilir
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, Türkiye, Suriye, Rusya ve İran dışişleri bakanları yardımcılarının ertelenen toplantısı hakkında yeni bir tarih duyurdu. Bogdanov'a göre toplantı nisan ayı başında Moskova'da olabilir.

Artı Gerçek - Rusya'dan 15-16 Mart'ta yapılması planlanan ancak "teknik gerekçelerle ertelendiği" duyurulan Türkiye, Suriye, İran ve Rusya dışişleri bakan yardımcılarının yapacağı toplantı hakkında yeni bir açıklama geldi. Sputnik'te yer alan haberde ilk kez İran'ın da katılacağı dörtlü toplantının nisan ayı başlarında olabileceği duyuruldu.

Rus basınına konuşan Bogdanov, Ankara-Şam ilişkilerinin normalleştirilmesi için Rusya, Türkiye, İran ve Suriye dışişleri bakan yardımcılarının yapacağı toplantı hakkında açıklamalarda bulundu. Toplantı için hazırlıkların sürdüğünü kaydeden Bogdanov, “Nisan başında, Moskova’da olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı. Ramazan ayı içinde bulunmaları da dahil birçok farklı durumun görüşmenin organizasyonunda etkili olduğunu ancak çalışmaların devam ettiğini belirten Bogdanov, "Çok önemli stratejik hedef olan Suriye-Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik arabuluculuk misyonunun başarıyla sona ereceğini umuyoruz" dedi.

Söz konusu toplantı, Suriye ile Türkiye arasında yaklaşık 12 sene sonra dışişleri düzeyindeki ilk buluşma olacaktı. Toplantının, önce bizzat dışişleri bakanları, sonra da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında bir görüşmeye zemin hazırlaması planlanıyordu.

Ancak Esad'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesinin ardından erteleme haberi gelmişti.. Reuters'a konuşan bir Dışişleri Bakanlığı kaynağı, toplantının "teknik gerekçelerle" belirsiz bir tarihe ertelendiğini duyurmuştu. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ise Rus basınına verdiği röportajda Ankara'ya normalleşme için Suriye'nin kuzeyinden askerlerini çekme ve Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde desteklediği silahlı muhaliflere atıf yaparak, "terörizme desteğini sonlandırma" şartlarını yinelemişti. Esad "Erdoğan'la bir görüşmenin gerçekleşebileceği tek senaryo bu. Suriye'deki savaşın nihai olarak sona ermesine yol açmayacaksa, böyle bir toplantının ne yararı olabilir ve neden organize edilsin?" ifadelerini kullanmıştı.

RUSYA 'YENİ TARİH BELİRLEMEYE ÇALIŞIYORUZ' DEMİŞTİ

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Esad'ın Türkiye'ye çekilme şartı koşması sonrası ertelenen dışişleri bakan yardımcıları toplantısı hakkında bir açıklama yapmış, "tarih belirlemeye çalışmaya devam ettiklerini" söylemişti. Bogdanov "Henüz [tarih üzerinde] anlaşmış değiliz, dolayısıyla ertelenen bir şey de yok. Suriyeli, Türk ve İranlı ortaklarımızın işleri ve takvimleri var. Bir tarih belirlenmemiş olsa da koordinasyonu sürdüreceğiz" ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar