Rusya'ya göre Suriye-Türkiye toplantısı 'ertelenmedi'

Rusya'ya göre Suriye-Türkiye toplantısı 'ertelenmedi'
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın Türkiye'ye çekilme şartı koşması sonrası ertelenen dışişleri bakan yardımcıları toplantısı hakkında konuştu. Bogdanov, "tarih belirlemeye çalışmaya devam ettiklerini" söyledi.

Artı Gerçek - Türkiye ile Suriye arasında geçen hafta yapılması planlanan ancak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Ankara'ya normalleşme için asker çekme şartını yinelediği Moskova ziyaretiyle eş zamanlı olarak ertelenen dışişleri bakan yardımcıları görüşmesi hakkında Rusya'dan yeni açıklama var.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, kendilerinin ve İran'ın da katılımıyla dörtlü olarak yapılacak dışişleri bakan yardımcıları toplantısının tarihini belirlemek üzere görüşmeler yürütüldüğünü söyledi.

'İŞLERİ VE TAKVİMLERİ VAR'

Rus devlet haber ajansı RIA'nın haberine göre, Bogdanov "Henüz [tarih üzerinde] anlaşmış değiliz, dolayısıyla ertelenen bir şey de yok" dedi. Bogdanov "toplantının ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi olacağı fikrinden yola çıkarak hareket ettiklerini" belirtti; "Ancak Suriyeli, Türk ve İranlı ortaklarımızın işleri ve takvimleri var. Bir tarih belirlenmemiş olsa da koordinasyonu sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Suriye ile Türkiye arasında istihbarat başkanları ve savunma bakanları düzeyindeki görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Esad arasında bir liderler zirvesi yapılıp yapılmayacağı konusu gündeme gelmiş, Erdoğan önce dışişleri bakanlarının biraraya geleceğini söylemişti. Söz konusu süreçte, Türkiye tarafının daha istekli görünmesi, Şam yönetiminin ise Ankara'ya asker çekme şartı koşması dikkat çekmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, süreçten dışlanmak istemeyen İran'ın da katılımıyla, mart ortasında dışişleri düzeyindeki temasların başlayacağını açıklamıştı. Ancak geçen hafta bu toplantının yapılmasının beklendiği günlerde Moskova'yı ziyaret eden Esad, Rus basını ile söyleşilerinde Türkiye'nin asker çekmesi şartını yinelemişti. Esad, Türkiye'deki seçimler öncesinde Erdoğan tarafından bir koz olarak kullanılmak istemediklerini, normalleşme sürecinin belirli ilkeler çerçevesinde yürütülmesini talep ettiklerini söylemişti.

Aynı günlerde Reuters'a konuşan Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili de, geçen hafta gerçekleşmesi planlanan toplantının ertelendiğini söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar