Gabon'da seçimin ardından askerler yönetime el koydu: Devlet Başkanı ev hapsine alındı

Gabon'da seçimin ardından askerler yönetime el koydu: Devlet Başkanı ev hapsine alındı
Gabon’da hafta sonundaki devlet başkanlığı seçim sonuçlarının ilanından sonra ulusal televizyon binasına giren askerler yönetimi ele geçirdiklerini duyurdu. Seçimleri kazandığı açıklanan Devlet Başkanı Ali Bongo'nun ev hapsinde olduğu açıklandı.

Artı Gerçek - Batı Afrika ülkesi Nijer'in ardından Orta Afrika ülkesi Gabon'da da askerler darbe yaptı. Devlet Seçim Merkezi’nin devlet başkanlığını Ali Bongo Ondimba'nın yüzde 64 oy alarak üçüncü dönemi için kazandığını kazandığını ilan etmesinin ardından, bir grup asker iktidarı ele geçirdiklerini duyurdu. Başarılı olması halinde darbe, Batı ve Orta Afrika'da 2020'den bu yana gerçekleşen sekizinci darbe olacak.

Gabon 24 adlı televizyon kanalına çıkan askerler, Orta Afrika ülkesindeki tüm güvenlik ve savunma güçlerini temsil ettiklerini iddia ederek seçim sonuçlarının iptal edildiğini, tüm sınırların bir sonraki duyuruya kadar kapatıldığını ayrıca devlet kurumlarının da kapatıldığını söyledi. Yeraltı ve yerüstü zenginlikleriyle bilinen ülkede, limanlara giriş çıkışların durdurulması sebebiyle en az 30 ticari gemi Gabon sularında demir attı.

BAŞKENTTE SİLAH SESLERİ DUYULDU

Açıklamada, "Savunma ve güvenlik güçleri olarak "Kurumların Geçiş ve Restorasyon Komitesi"nde (CTRI) birleştik. Gabon halkı adına mevcut rejime son vererek barışı savunmaya karar verdik" ifadesi kullanıldı. Öte yandan haber ajansı Reuters'ın bölgedeki muhabiri başkent Libreville'de silah seslerinin duyulduğu ancak durumun sakin olduğu belirtildi.

DEVLET BAŞKANI BONGO'NUN EV HAPSİNDE OLDUĞU AÇIKLANDI

AFP haber ajansının aktardığına göre askeri yetkililer, Gabon'un görevden alınan Devlet Başkanı Ali Bongo Ondimba'nın ev hapsinde tutulduğunu bildirdi. Devlet televizyonunda okunan açıklamada, "Ali Bongo, ailesi ve doktorlarıyla çevrili olarak ev hapsinde" dendi. Açıklamada, devlet başkanının oğullarından birinin "ihanet" nedeniyle tutuklandığı da belirtildi.

ASKERLER KUTLAMA YAPAN KALABALIĞA EVLERİNE DÖNMELERİNİ SÖYLEDİ

Diğer yandan darbe sonrası Gabonluların bazıları sokaklarda kutlama yapmaya başladı. Askerler ise kutlama yapan kalabalığa evlerine dönmelerini söyledi. BBC'ye konuşan yerel bir gazeteciye göre, büyük bir kalabalık Gabon'un başkenti Libreville'in ana caddesi olan Boulevard Triomphal Omar Bongo'ya gitti. Askerin yönetimi ele geçirmesini kutlamak için yeşil, sarı ve mavi Gabon bayrakları salladılar. Benzer sahneler ülkenin ikinci büyük kenti Port-Gentil'de ve Akanda şehrinde de yaşandı.

asdadas.jpg

FRANSA DARBEYİ KINADI

Gabon'un eski sömürgecisi Fransa'nın Başbakanı Elizabeth Borne başkent Paris'te yaptığı açıklamada Gabon'daki durumu "çok yakından takip ettiklerini" söyledi. Ardından hükümet sözcüsü Olivier Veran yaptığı açıklamada, Fransa'nın Gabon'daki darbeyi kınadığını ve Gabon'daki seçim sonuçlarına saygı gösterilmesini istediğini söyledi.

FRANSIZ MADENCİLİK ŞİRKETİ OPERASYONLARINI DURDURDU

Gabon'da büyük manganez operasyonları bulunan Fransız madencilik şirketi Eramet, gece yaşanan olayların ardından ülkedeki tüm faaliyetlerini durdurduğunu ve hisselerinin yaklaşık yüzde 5 oranında düştüğünü söyledi.

AB'DEN İLK TEPKİ: OLUP BİTENLER AVRUPA İÇİN BÜYÜK SORUN

Darbenin ardından gelişmeyle ilgili Avrupa Birliği'nden ilk tepki ise Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'den geldi. AB savunma bakanlarının Gabon'daki durumu görüşeceklerini ve Gabon'da bir darbe gerçekleştiğinin doğrulanması halinde bunun bölgedeki istikrarsızlığı artacağını savunan Borrell "Bölgede yaşananlar Avrupa için büyük bir sorun" ifadesini kullandı.

ÇİN DEVLET BAŞKANI BONGO'NUN GÜVENLİĞİNİN GARRANTİ ALTINA ALINMASINI İSTEDİ

Çin, Gabon'da düzenin sağlanması ve Devlet Başkanı Ali Bongo'nun can güvenliğinin sağlanması çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, yaptığı açıklamada, "Gabon'daki tüm taraflara ülkenin ve halkın temel çıkarlarını gözetmeye, anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözmeye ve normal düzeni en kısa zamanda tesis etmeye çağırıyoruz" dedi. Ülkedeki durumu yakından takip ettiklerini ifade eden Sözcü Vang, ulusal barışın ve istikrarın korunması ve Devlet Başkanı Bongo'nun "kişisel güvenliğinin garanti altına alınması" çağrısı yaptı

RUSYA DURUMDAN ENDİŞE DUYDUĞUNU AÇIKLADI

Rusya ise Gabon'daki darbe sonrasındaki durumdan endişe duyduğunu ve istikrarın sağlanmasını umduğunu söyledi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova gazetecilere verdiği demeçte, "Moskova, dost Afrika ülkesinin iç durumunda keskin bir bozulma olduğuna ilişkin haberlerden endişeli. Durumun gelişimini yakından izlemeye devam ediyoruz ve ülkenin hızlı bir istikrara kavuşmasını umuyoruz" dedi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov da Moskova'nın durumu yakından takip ettiğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Gabon’da hafta sonu yapılan seçimlerin ardından oy sayım işlemi devam ederken internetin kısıtlanması, hükümeti ağır eleştirilerin hedefine koymuştu. Yerel basına yansıyan haberlere göre, cumartesi düzenlenen seçimlerde oy sayım işlemi sürerken Devlet Başkanı Ali Bongo Ondimba hükümeti internet kısıtlamasına gitmişti. Öte yandan oy verme işleminin son saatlerinde 'şiddet' gerekçesiyle sokağa çıkma yasağının uygulanması da muhalefetin eleştirilerine yol açmıştı. Reuters muhabiri, askerlerin iktidara geldiklerini söylemesinden saatler sonra Gabon'da internet bağlantısının yeniden sağlandığını söyledi.

Hafta sonu oyunu kullandıktan sonra basına açıklamalarda bulunan muhalefet lideri Ondo Ossa, Ondimba'ya karşı verdiği devlet başkanlığı mücadelesinde seçimlere hile karıştırıldığını öne sürmüştü. Ossa, hükümetin oy sayım merkezlerini 8 saat gecikmeyle açtığını ve kasıtlı şekilde seçime düzensizlik karıştırdığını öne sürmüştü.Uluslararası topluma çağrıda bulunan Ossa, "Ali Bongo'nun gitme zamanı geldi. Hiçbir pazarlık olmayacak. Ondan korkmuyorum" demişti. Resmi sonuçlara göre Ondo Ossa'nın oyların yüzde 30,77'sini alarak yarışı ikinci sırada tamamlamıştı.

ÜLKEYİ 41 YIL BABASI YÖNETTİ

Petrol ve kakao zengini olan ancak yaygın yoksulluğun sürdüğü Orta Afrika ülkesi Gabon'daki 800 binden fazla kayıtlı seçmen, hafta sonu yapılan seçimlerde yerel milletvekillerini, ulusal meclis üyelerini ve bir sonraki başkanı belirlemek için oy kullanmıştı. 64 yaşındaki Ondimba, Orta Afrika devletini 41 yıldan fazla bir süre yöneten babası Omar Bongo Ondimba'dan 2009'da görevi devraldı. Bongo, 2016 yılında gözlemcilerin şiddet olaylarıyla gölgelendiğini söylediği seçimlerde ikinci yedi yıllık dönem için yeniden seçilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar