Türkiye: ABD'yle güvenli bölgede mutabakat yok

Türkiye: ABD'yle güvenli bölgede mutabakat yok
Çavuşoğlu: Bir oyalama olmaması gerekiyor, bizim sabrımız tükendi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin Türkiye temasları sürerken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suriye'nin kuzeyinde olası bir güvenli bölge konusunda Washington yönetimiyle henüz mutabakat sağlanmadığını söyledi. ABD'nin önerisinin tatmin edici olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, "Bir oyalama olmaması gerekiyor, bizim sabrımız tükendi" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile ortak basın toplantısı düzenledi.    

Çavuşoğlu, toplantıda şunları söyledi:

İki gün önce Sergey Lavrov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. İdlib'de meydana gelen saldırıların durdurulmasını istedik, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki mesajın Sayın Putin'e iletilmesini istedik. Bir an önce İdlib'deki saldırıların durdurulması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde Suriye Anayasa Komitesi'nin kuruluşunu ilan edebiliriz.

ABD'Lİ HEYETİN ZİYARETİ

ABD'nin getirdiği öneriler bizi tatmin eder düzeyde değil. Burada adeta Mınbiç gibi bir oyalama sürecine gitmek gibi bir izlenim edindik. Ortak devriye gibi askerler arasında bazı yeni fikirler var. Güvenli bölgenin derinliği ve buraların kimin kontrol edeceği ve YPG'nin buradan çıkarılması konusu en hassas konudur. Bu konularda mutabakat sağlamış değiliz. Önümüzdeki süreçte ABD'nin bizi tatmin eder önerileri ile ya da bizim önerilerimizle bir mutabakata varmak istiyoruz. 4 Haziran 2018'da Pompeo ile Mınbiç yol haritasını onayladık. 90 gün içinde süreç tamamlanacak ve Fırat'ın doğusuna geçecektik. Bu süreç hala tamamlanmadı. 

Terör örgütleri sürekli kendisini güçlendiriyor ve ABD'liler de silah veriyor. Süreç uzayınca harekat konusunda hazırlığımız oldu. ABD ekiplerimizi gönderiyoruz o zamana kadar harekat başlatmayın dedi. Oyalama olmaması gerekiyor. Bir an önce (ABD ile) güvenli bölgeyle ilgili mutabakata varmamız lazım. Sabrımız tükendi. Bizim artık sabrımız kalmadı.

KALIN - JEFFREY GÖRÜŞMESİ

Öte yandan, bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey görüşmesinde, güvenli bölgenin kurulmasının, ancak Türkiye'nin beklentilerini karşılayacak bir plan ile mümkün olduğu ifade edildiği belirtildi. Açıklamada "Görüşmede, Türkiye'nin ulusal güvenlik öncelikleri açık şekilde vurgulandı" dendi.

(HABER MERKEZİ)

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar