Ukrayna'da yolsuzluk ile mücadele biriminin başına yeni atama

Ukrayna'da yolsuzluk ile mücadele biriminin başına yeni atama
Rusya ile savaş hâlinde olan Ukrayna, bir yandan da yolsuzluk soruşturmalarını sürdürüyor. AB'ye üyelik süreci kapsamında önem taşıyan yolsuzlukla mücadele kapsamında, Yolsuzlukla Mücadele Bürosu'nun başına Semen Krivonos atandı.

Artı Gerçek - Ukrayna, bir yandan Rusya ile savaşı diğer yandan da yolsuzluk operasyonlarıyla dünya gündeminde yer bulmaya devam ediyor. Ocak ayı sonunda aralarında Devlet Başkanlığı Ofisi'nden ve bakanlıklardan üst düzey isimlerin de bulunduğu bir dizi ismin görevden alınmasının ardından dikkat çeken bir atama geldi.

TANRI'DAN, HALKTAN VE NABU'DAN KORKACAKLAR

Daha önce Şehir Planlama ve Mimarlık Ofisi'nin başında bulunan Semen Krivonos, Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal tarafından Ukrayna Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Bürosu'nun (NABU) başına atandı. Atamanın ardından bir video yayınlayan Krivonos, "Ukrayna'yı yönetenlerin 'Tanrı'dan, Ukrayna halkından ve NABU'dan korkması için' gerekli koşulları yaratacağını" söyledi.

AB ÜYELİK SÜRECİNİN BİR PARÇASI

Olağanüstü bir kabine toplantısında konuşan Başbakan Şmihal ise, "Ekibimiz yolsuzluğa sıfır tolerans ilkesine ve yolsuzlukla mücadele kurumlarını desteklemeye kararlıdır" dedi. Ukrayna hükümeti böylelikle, Avrupa Birliği (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu tarafından Ukrayna'nın üyelik müzakerelerinin devam edebilmesi için şart koştuğu koşulları yerine getirmiş oldu. Ukrayna, Rusya ile savaşın başlamasından dört ay sonra geçen haziran ayında AB'ye üyelik için aday olmuştu.

KRYVONOS'UN YEDİ YIL GÖREVDE KALMASI BEKLENİYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, dış yardımların devam edebilmesi için yolsuzlukla mücadelenin önemine vurgu yaparak, yolsuzlukla mücadele çabalarına desteğini sunmuştu. Ukrayna, Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün en son Yolsuzluk Algı Endeksi'nde 180 ülke arasında 116'ıncı sırada yer almıştı.

Ukraynalı yetkililer, son aylarda yolsuzlukla mücadele kampanyalarına hız vererek soruşturmaları artırmış ve skandallara karışan çok sayıda yetkiliyi görevden almıştı. Semen Krivonos'un, son yıllarda yolsuzlukla mücadele etmek için kurulan çok sayıda kurumdan biri olan NABU'nun başında yedi yıl görev yapması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar