DEDAŞ işçileri içeri alınmadı: 'Ferit Şenyaşar'ı alkışladığınız için çıkışınız verildi'

Maaşlarının ve özlük haklarının düzeltilmesi için eylemde olan DEDAŞ işçileri içeri alınmadı. Bazı işçilere "Yeşil Sol Parti Milletvekili Ferit Şenyaşar'ı alkışladığınız için çıkışınız verildi" denildi.

Ali GÜZEL


URFA - Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) işçileri maaşlarının ve özlük haklarının düzeltilmesi için 21 Temmuz'dan bu yana eylemde. Eylem nedeniyle 200'den fazla işçi işten atıldı.

İŞÇİLER KAPIDA BEKLEMEYE BAŞLADI

Yaklaşık 50 işçinin işten atıldığı Urfa’da bu sabah işbaşı yapmak için DEDAŞ’ın merkez Eyyübiye ilçesindeki İl Müdürlüğüne giden birçok işçi içeri alınmadı. İşçilere, “Çıkışınız yapıldı” denildi. Yaklaşık 30 işçi, şirket yetkilileriyle görüşmek için kapıda beklemeye başladı.

whatsapp-image-2023-07-24-at-12-10-34.jpeg

'BİZ SADECE HAKKIMIZ OLANI İSTEDİK'

Artı Gerçek’e konuşan işçilerden Ali Şahan, sendikaya üye olma, banka promosyonu, maaşlarının iyileştirmesi ve prim gibi taleplerle eylem yaptıklarını belirterek, “Sadece oturma eylemi yaptık. İş ihlali yapmadık ama benim çıkışımı iş ihlali gerekçesiyle vermişler. Tutanaklarda o gün çalıştığım mevcut. Biz, haklarımız için sendikaya üye olmak istedik, kurum bunu kabul etmedi. Cuma günü oturma eylemi yaptık. Kuruma karalayacak herhangi bir şey yapmadık. Biz sadece hakkımız olanı istedik” diye konuştu.

whatsapp-image-2023-07-24-at-12-10-23.jpeg
Ali Şahan

'FERİT ŞENYAŞAR’I ALKIŞLADIĞINIZ İÇİN ÇIKIŞINIZ VERİLDİ DENİLİYOR'

İşten atılan DEDAŞ işçisi Abdulrezzak Yıldız ise şunları söyledi: “Bize sözlü olarak 'Yeşil Sol Parti Milletvekili Ferit Şenyaşar'ı alkışladığınız için çıkışlarınız verildi' deniliyor ama yazılı olarak sundukları gerekçe eylemden dolayı. Kanunen bizim üç gün eylem yapma hakkımız var. Bize denilse ki bu konuda hakkınız yok, gelin anlaşalım diye, biz buna varız. Altı ilde 3 bin kişi eylem yaptı, Urfa'da 50 kişinin çıkışı verildi.”

whatsapp-image-2023-07-24-at-12-10-11.jpeg
Abdulrezzak Yıldız

Öne Çıkanlar