Hukuk kurumlarından direnişteki Özak işçilerine destek: Patronlara kalkan olan bu ablukaya son verin

Hukuk kurumlarından direnişteki Özak işçilerine destek: Patronlara kalkan olan bu ablukaya son verin
Urfa'da Özak Tekstil işçilerinin direnişine hukuk kurumlarından da destek geldi.Hukuk kurumları, "İşçilerin insanca çalışma ve yaşama koşulları için sendikal haklarını tanıyın. Patronlara kalkan olan bu ablukaya son verin" çağrısı yaptı.

URFA - Urfa'da Özak Tekstil işçilerinin 27 Kasım'da bir işçinin işten çıkarılmasının ardından baskı ve mobbinge karşı başlattıkları direniş sürüyor. İşçiler, jandarmanın biber gazı ve copla saldırılarına ve defalarca gözaltına alınmalarına karşın eylemlerini sürdürüyor. Türkiye'nin çeşitli illerinde, ayrıca Almanya ve İngiltere'de Özak Tekstil'in üretim yaptığı Levi's önünde işçilere destek için eylemler yapılıyor.

DOKUZ HUKUK KURUMUNDAN DESTEK

Hukuk kurumları da Özak Tekstil işçilerine destek verdi. Adalet İçin Hukukçular, Avukat Dayanışması, Avukatlar Sendikası, Çağdaş Hukukçular Derneği, Demokrasi İçin Hukukçular, Hukukçu Dayanışması, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Toplumsal Hukuk direnişteki işçilere destek için yazılı açıklama yaptı.

'İŞÇİLER SENDİKAL VE ANAYASAL HAKLARINI KULLANIYOR'

Direnişteki işçilerin, sendikal haklarını ve anayasal protesto hakkını kullandıkları için günlerdir devlet gücünü arkasına alan patronun zulmüne maruz bırakıldığını vurgulayan hukuk kurumları, işçilerin ve üye oldukları BİRTEK SEN'in yöneticilerinin bir haftada üç kez jandarma tarafından yakın mesafeden gaz sıkılarak ve darp edilerek gözaltına alındığını hatırlattı.

'DEVLET, PATRONLARI KORUMA MEKANİZMASI DEĞİL'

Hukuk kurumlarının açıklamasında şöyle denildi:

"Günlerdir her türlü hukuksuz muameleye muameleye maruz kalan işçilerin yanındayız ve haklarını savunuyoruz. Kamu görevlilerine devletin patronları koruma mekanizması olamayacağını hatırlatmayı görev biliyoruz. Valilik, barışçıl şekilde fabrika önünde protesto hakkını kullanan işçileri engelleyerek anayasal haklarını ihlal ediyor.

Emri veren amirler ve kolluk, işçilere yakın mesafeden biber gazı sıkarak ve darp ederek işkence suçu işliyor. İşçilerin insanca çalışma ve yaşama koşulları için sendikal haklarını tanıyın. Patronlara kalkan olan bu ablukaya son verin." (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar