Özak işçilerinin direnişi 12'nci gününde: Caminin kapısına kilit vuruldu, barikat genişletildi

Özak işçilerinin direnişi 12'nci gününde: Caminin kapısına kilit vuruldu, barikat genişletildi
Özak Tekstil işçilerinin baskı ve mobbinge karşı başlattıkları direniş 12'nci gününde. İşçilerin tepkilerinin ardından cami açıldı, jandarma barikatı da caminin gerisine çekildi.

Artı Gerçek - Özak Tekstil işçilerin baskı ve mobbinge karşı 27 Kasım'a başlattıkları direniş sürüyor. İşçilerin yağmur nedeniyle bekledikleri ve dün Urfa Müftüsü Ramazan Tolan'ın dün “burası ibadet alanı" diyerek işçilerden boşaltmasını istediği Urfa Organize Sanayi Camisi'in kapısına kilit vuruldu. Fabrikanın önündeki jandarma barikatı da Organize Sanayi Bölgesi girişine kadar genişletildi. İşçiler, kaldırımda bekleyişlerini sürdürüyor.

'HAK ARAYAN İŞÇİYE CAMİ DE YASAK'

BİRTEK SEN'in sosyal medya hesabından yapılan açıklama, "Hak arayan işçilere cami de yasak namaz da yasak tuvalet de yasak. Bakkala gitmek bile yasak. Siyasi iktidar, valilik, kolluk kuvvetleri, müftülük... Hepsi hak arayan işçiye karşı Özak patronuna kalkan oldu. Herkes safını aldı. Aynılar aynı yere" denildi.

MÜFTÜ, İŞÇİLERİ CAMİDE İSTEMEMİŞTİ

Urfa İl Müftüsü Ramazan Tolan, dün Organize Sanayi Camisi'nin avlusunda toplanan işçilere “burası ibadet alanı” diyerek dağılmalarını söylemişti. İşçilerin, tepkilerinin ardından Tolan camiden ayrılırken, işçiler bekleyişini sürdürmüştü. BİRTEK SEN, Urfa OSB Müdürlüğü üzerinden dolaylı olarak Urfa Valiliği ile görüşüldüğü ve çözüm için yardımcı olma sözü verildiğini duyurmuştu.

CAMİ AÇILDI, BARİKAT GERİ ÇEKİLDİ

Direnişteki işçilerin tepkilerinin ardından cami açıldı, jandarma barikatı da caminin gerisine çekildi. BİRTEK SEN direnişin tüm kararlılığıyla sürdüğünü belirtti.

Öne Çıkanlar