İki kez saldırıya uğramışlardı: Mega Polietilen'de direniş bitti, mücadele sürecek

İki kez saldırıya uğramışlardı: Mega Polietilen'de direniş bitti, mücadele sürecek
Adıyaman'ıın Besni ilçesinde iki aylık maaşlarının ödenmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için 25 gün önce greve başlayan Mega Polietilen işçileri, direnişi sonlandırma kararı aldı.

Sinan ŞAHİN


ANTEP - Besni'de faaliyet gösteren Mega Polietilen fabrikasında iki aylık ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle iş bırakan işçilerin direnişi sona erdi. İşçilerinin örgütlü oldukları Birleşik Tekstil Dokuma Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK SEN) tarafından yapılan açıklamada, 25 günlük direnişin işçilerin ortak kararıyla sonlandırıldığı belirtilerek, mücadelenin devam edeceği vurgulandı.

'KISMI KAZANIMLAR ELDE ETTİK'

Yapılan açıklamada, "Mega Polietilen’de direniş bitti, mücadelemiz sürecek. Kısmi kazanımlar elde ettiğimiz Mega Polietilen direnişi, 25. gününde direnişteki işçilerin ortak kararıyla sona erdi. Gasp edilen bütün haklarımızı alana kadar ve işçilere karşı işlenen bütün suçların hesabı verilene kadar mücadelemiz devam edecek" denildi.

'HUKUK MÜCADELESİ DEVAM EDECEK'

BİRTEK SEN'in açıklamasında işçilerin hukuk mücadelesine devam edeceğine dile getirilerek, "İşten atılan bütün işçiler için işe iade ve sendikal tazminat davaları açmak için arabuluculuk başvuruları yapılmış olup, ayrıca kayıt dışı bütün işlemler, elden para verme, sigortasız çalıştırma gibi uygulamalar için de bütün yasal yollara başvurulacaktır" ifadelerine yer verildi.

'SENDİKAMIZ İŞÇİLERİN YANINDA OLACAK'

Açıklamada, ayrıca işe dönmek isteyen işçilerin durumunun da yakından takip edileceği belirtilerek şöyle denildi:

"İşe dönme çağrısına uyarak işe geri dönmek isteyen işçi arkadaşlarımız verilen sözlerin tutulması şartıyla işe geri dönecektir. İşe geri dönen işçilere verilen sözlerin tutulmaması ve işçilerin bir kez daha hak gaspına uğramaları durumunda sendikamız aynı şekilde işçilerin yanında olacak ve tüm gücüyle buna karşı duracaktır.”

NE OLMUŞTU ?

Adıyaman'ın Besni ilçesinde üretim yapan Mega Polietilen fabrikasındaki 300 işçi, iki aylık maaşlarının ödenmesi ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için 8 Nisan'da iş bıraktı Direnişin başlamasıyla işçilerin içerde kalan iki aylık maaşları hesaplarına yatırıldı ancak 100'e yakın işçi tazminatsız olarak işten çıkarıldı. İşçiler, diğer talepleri kabul edilmediği için direnişlerini sürdürdü ve fabrikanın fason üretim yaptığı Besni'deki LC Waikiki mağazası önünde eylem yaptı.

İKİ KEZ SALDIRIYA UĞRADILAR

Mega Polietilen işçileri 19 Nisan gecesi saldırıya uğradı. Patronun yakını olduğu belirtilen bir grup fabrika önündeki işçileri tehdit ederek direniş çadırını kaldırmalarını istedi. İşçilere sözlü ve fiziki saldırıda bulunan bu kişilerin attığı taşlar nedeniyle bir işçi elinden yaraladı. 27 Nisan'da ise işçiler ikinci kez saldırıya uğradı ve direniş çadırı yakıldı. İşçiler, patron Serkan Özhan'ın saldırganlara 'vurun' diye bağırarak talimat verdiğini söyledi.

Öne Çıkanlar