Direnişteki Mega Polietilen işçilerinden 1 Mayıs çağrısı: 'Bütün işçileri meydanlara çağırıyoruz'

İşçi sınıfı yarın 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlamaya hazırlanıyor. Adıyaman Besni'de 23 gündür direnişte olan Mega Polietilen işçileri yaptıkları açıklamada, tüm işçi sınıfını alanlara ve Mega Polietilen işçileri ile dayanışmaya çağırdı.

Sinan ŞAHİN


ANTEP - Maaşlarını alamadıkları için başlattıkları direnişlerini işten atmalar sebebiyle sürdüren ve taleplerinin kabul edilmesini bekleyen Mega Polietilen işçileri, 1 Mayıs İşçi Bayramı'na direniş çadırında hazırlanıyor. İşçiler, yarın Adıyaman'ın Besni' ilçesinden Antep'e giderek 1 Mayıs kutlamalarına katılacak.

'ALIN TERİMİZİN PEŞİNDEN KOŞUYORUZ'

İşçilerden Yunus Kabilay, "Direnişle 2 aylık ücretlerimizi alabildik lakin asgari ücret üzerine verilen farklar hesaba aktarılmadı. Biz bu yüzden direnişimizi devam ettirmeye çalışıyoruz. Bu sebeple haksız bir şekilde kod 48’ten işten atılan arkadaşlarımız oldu. Bu bizi daha dirençli hale getirdi. Direnişimizi devam ettireceğiz. Burdan tüm emekçi, işçi kardeşlerime seslenmek istiyorum: Bu 1 Mayıs’ı dolu dolu geçirmek için desteğinize ihtiyacımız var. Çünkü biz emekçi insanlarız. Alın terimizin peşinden koşuyoruz. Çadırlarımız kundaklanıyorlar. Birliğimizi devam ettireceğiz" dedi.

'SONUNA KADAR DİREBECEĞİZ'

İşçilerden Murat Turan ise "Bütün işçileri meydanlara ve kutlamalara çağırıyoruz. Biz bayram ve ramazanı çok mağdur geçirdik. Günlerdir süren direnişimizi 1 Mayıs'la taçlandırmak istiyoruz. Sonuna kadar direneceğiz" diye konuştu.

'HAKKIMIZI ARADIĞIMIZI GÖSTERMEK İSTİYORUZ'

İşçilerden Zeynel Yaşar da, "Aslında herkes işçidir. Kamu, fabrika, inşaat ne olursa olsun hepimiz işçiyiz. Bu bayram hepimizin bayramı. 1 Mayıs'ı dolu dolu geçirmek istiyoruz. Bütün halkımızı bulundukları ilin grev alanlarına bekliyoruz.1 Mayıs’ta kimseyi üzmek için değil, işçi olduğumuzdan, emekçi olduğumuzdan dolayı hakkımızı aradığımızı tüm dünyaya, tüm ülkeye anlatmak istiyoruz. Bu 1 Mayıs’ta kolluk kuvvetleri ile kavga dövüşle değil de güzel bir çağrıda bulunmak için bütün halkımızı desteğe bekliyoruz" dedi.

NE OLMUŞTU ?

Adıyaman'ın Besni ilçesinde üretim yapan Mega Polietilen fabrikasındaki 300 işçi, iki aylık maaşlarının ödenmesi ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için 8 Nisan'da iş bıraktı Direnişin ardından işçilerin içerde kalan iki aylık maaşları hesaplarına yatırıldı ancak 100'e yakın işçi tazminatsız olarak işten çıkarıldı. İşçiler, diğer talepleri kabul edilmediği için direnişlerini sürdürdü. 19 Nisan'da işverenin yakınları olduğu belirtilen kişiler, direniş çadırına saldırarak bir işçiyi elinden yaraladı. İşçiler, 27 Nisan'da ikinci kez saldırıya uğradı ve fabrikanın önündeki direniş çadırı yakıldı. İşçiler, patron Serkan Özhan'ın saldırganlara 'vurun' diye bağırarak talimat verdiğini söyledi.

Öne Çıkanlar