Mega Polietilen işçilerinden LCW önünde eylem: 'İşçi düşmanlığına ortak olmayın'

Mega Polietilen işçilerinden LCW önünde eylem: 'İşçi düşmanlığına ortak olmayın'
Adıyaman Besni'de 19 gündür direnen Mega Polietilen işçileri fabrikanın üretim yaptığı LC Waikiki mağazası önünde eylem yaptı. BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, Mega Polietilen patronuna 'İşçi düşmanlığına ortak olmayın' çağrısı yaptı.

Sinan ŞAHİN


ANTEP - Mega Polietilen işçileri örgütlü oldukları Birleşik Tekstil Dokuma Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK SEN) ile birlikte fabrikanın üretim yaptığı LC Waikiki mağazası önünde eylem yaptı.

'PAZARTESİDEN İTİBAREN KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ'

BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, Mega Polietilen fabrikasının LC Waikiki ve birçok markaya fason üretim yaptığını belirterek, "Bütün bu müşterilerin listesini çıkarttık. Bu markalar içinde Zara gibi uluslararası markaların olduğunu da öğrendik. Pazartesi gününden itibaren bu markaları hedefleyen bir eylem ve kampanya süreci başlatacağız" dedi.

BESNİ HALKINA VE HOZAN BEŞİR’E ÇAĞRI

Mega Polietilen patronunun 1 Mayıs'ta sanatçı Hozan Beşir katılımıyla konser düzenlemek istediğini vurgulayan Türkmen, Hozan Beşir ve Besni halkına çağrı yaptı:

"Patronun bu işçi ve sendika düşmanlığını ve işlediği suçların üzerini örtmek için yaptığı bu konsere hem de 1 Mayıs gibi değeleri de alet ederek, kirleterek yaptığı bu konsere katılarak patronun suçlarına, işçi düşmanlığına ortak olmama çağrısı yapıyoruz."

NE OLMUŞTU ?

Adıyaman'ın Besni ilçesinde üretim yapan Mega Polietilen fabrikasındaki 300 işçi, iki aylık maaşlarının ödenmesi ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için 8 Nisan'da iş bıraktı Direnişin ardından işçilerin içerde kalan iki aylık ücretleri hesaplarına yatırıldı ancak 100'e yakın işçi tazminatsız olarak işten çıkarıldı. İşçiler, diğer talepleri kabul edilmediği için direnişlerini sürdürdü. İşverenin yakınları olduğu belirtilen kişiler, direniş çadırına saldırarak bir işçiyi elinden yaraladı.

İŞÇİLERDEN ÜÇ TALEP

19 gündür direnişte olan Mega Polietilen işçilerinin talepleri şöyle:

- Aylıkların elden verilen kısmı da hesaplara yatacak ve bundan sonra elden para verilmeyecek.

- İşten atılan işçiler işe geri alınacak ve işten ayrılmak isteyen işçilerin haklarının tamamı verilecek.
- Bu talepler yazılı bir protokolle güvence altına alınacak.

Öne Çıkanlar