İşçileri hakları için grevde olan Lezita, Ege'deki en büyük altıncı sanayi kuruluşu oldu

İşçileri hakları için grevde olan Lezita, Ege'deki en büyük altıncı sanayi kuruluşu oldu
Lezita, Ege'nin 100 büyük sanayi kuruluşu arasında altıncı sırada yer aldı. Yüzde 60 büyüyen Lezita'nın işçileri ise tam 83 gündür haklarını alamadığı için grevde.

Artı Gerçek - Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından gerçekleştirilen Ege'nin ilk 100 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında Lezita, bölgenin en büyük altıncı firması oldu. Geçen yıla göre yüzde 60 büyüme kaydeden şirketin işçileri ise haklarını alamadığı için 83 gündür grevde.

İKİ SIRA YÜKSELDİ

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Abalıoğlu Grubu’na ait Lezita fabrikasında Öz Gıda-İş Sendikası üyesi işçilerin toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması sonrası başlatmış olduğu direniş 83 gündür sürüyor.

Ancak Ege'nin 100 büyük sanayi kuruluşu araştırması sonuçlarına göre Lezita önceki yıla göre 2 sıra yükselerek 6'ncı sırada yer aldı.

AA'nın haberine göre; Lezita Genel Müdürü Mesut Ergül, "Türkiye ekonomisine yön veren dev şirketler arasında yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. Lezita olarak kesintisiz olarak üretmeye, istihdam sağlamaya ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Global bir gıda markası olma vizyonumuz doğrultusunda yatırımlarımıza devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

YÜZDE 60 BÜYÜDÜ

Ergül ayrıca Lezita'nın geçen yıl net satışlarda yüzde 60 büyüme kaydettiğini de sözlerine ekledi.

Buna rağmen Lezita işçileri, haklarını almak için grev yapıyor.

İŞÇİLER GREVDE

HAK-İŞ’e bağlı Öz Gıda-İş Sendikası’na üye olan Abalıoğlu Lezita işçileri örgütlenme mücadelesi veriyor. Yetki belgesini alan sendikanın tüm çağrılarına rağmen patron masaya oturmadı ve süreci grev noktasına getirdi. Sendika karşıtı tutum sergileyen sendika bu süreçte işçi önderlerini de işten çıkardı. Lezita, son olarak grevi kırmak için Hindistan’dan işçi getirmekle gündeme geldi. İşveren, yabancı işçi çalıştırmanın "işin sürdürülebilirliği ve üretimin devamlılığı açısından başvurulan bir yöntem" olduğunu öne sürdü. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar