32 yıllık mahpusların tahliyesi iki yıldır 'keyfi gerekçelerle' erteleniyor

32 yıllık mahpusların tahliyesi iki yıldır 'keyfi gerekçelerle' erteleniyor
Karabük T Tipi Cezaevi’nde tutulan 32 yıllık mahpuslar Aydın Kudat ve Abdurrahman Güner’in aileleri, tahliyelerinin keyfi olarak engellendiğini söyledi. Aileler, idarenin hukuksuzca “36 yıl dolmadan bırakmayacağız” diye tehditte bulunduğunu belirtti.

Artı Gerçek - Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 1992’de tutuklanan ve Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yargılanarak, “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozma” iddiasıyla müebbet hapis cezası verilen Aydın Kudat ve Abdurrahman Güner’in tahliyesi üç kez ertelendi.

Karabük T Tipi Cezaevi’nde tutulan Kudat ve Güner, 6 Eylül 2022’de tahliye olmaları gerekirken 1995’te Yozgat’ta 'esirlik statüsü (tutsaklığı kabul etmeme)' üzerine dilekçe yazdıkları gerekçesiyle, 1996’te kendilerine verilen bir yıl hapis cezasından kaynaklı tahliye edilmedi.

TAHLİYELERİ ÜÇ KEZ ERTELENDİ

2012’de bu cezanın bozulmasıyla beraatlarına karar verilse de kendileri beraat ettiklerini Aralık 2022’de öğrendi. Beraat ettiklerini öğrenen mahpuslar, tahliyeleri için başvuruda bulundu ancak Cezaevi İdare Gözlem Kurulu, 'pişmanlık' dayatmasını kabul etmedikleri gerekçesiyle tahliyelerini bir yıl erteledi. Kurul, Aralık 2023’te bir kez daha 3 ay tahliyeleri erteledi. Tutsaklar hakkında son olarak da 27 Mart 2024’te İdare ve Gözlem Kurulu’na çıkartılmadan 5 ay daha infaz erteleme kararı verildi.

32 YILDIR CEZAEVİNDELER

Abdurrahman Güner’in hem amcasının kızı hem de vasisi olan Zeynep Güner, kuzenini en son Şubat ayında gördüğünü söyledi. Cezaevi idaresinin mahpuslara, “Sizi bırakmayacağız. Bu ay da dolsa sizi bırakmıyoruz. 36 yılınız dolana kadar serbest bırakmayacağız” dediğini aktaran Güner, mahpusların “Bizi niye bırakmıyorsunuz” sorusuna ise, “Canımız öyle istiyor, sizi keyfi bırakmıyoruz” yanıtını aldıklarını kaydetti.

'BU HUKUKSUZLUĞU KALDIRSINLAR'

Birçok mahpusun tahliyesinin engellendiğini de dile getiren Güner, en son cezaevi idaresiyle görüşen diğer mahpuslara pişmanlığı kabul etmedikleri ve bağımsızlara geçmedikleri için bırakılmadıklarını söylendiğini aktardı. Kuzeniyle 20 Nisan’da telefonla görüştüklerini belirten Güner, “Durumunu sordum. ‘Kimse üzerimizde durmuyor. 32 yılımız doldu, şimdiye kadar bizim için kimse bir şey yapmadı. Basın, avukatlar, aileler tarafından durumumuz üzerinde durulsun. Bu hukuksuzluğu kaldırsınlar’ dedi” ifadelerini kullandı.

'DÜŞMANLIK YAPILIYOR'

32 yıldır cezaevinde olan kuzeninin tahliye edilmemesini 'açık bir düşmanlık' olarak değerlendiren Güner, “Bu zihniyeti eskiden beri biliyoruz. Ama Karabük düşmanlığı çok farklı yürütüyor. ‘36 yılın dolmadan seni bırakmıyorum’ diyor. Bu hakkı kendinde nasıl buluyor?” diyerek tepki gösterdi.

Sistemin toplumu korkutmak için mahpusları elinde “koz” olarak tuttuğunu dile getiren Güner, “Onların direnişi büyük bir direniş. Sistemde bunu biliyor ki her arkadaşın direnişinden korkuyor. Arkadaşlarımızın cenazesinden bile korkuyor” dedi.

'TEDAVİSİNİ DE DOĞRU DÜZGÜN YAPMIYORLAR'

Hem mahpusların hem de ailelerin hukuksuzluğun kaldırılması ve mağduriyetlerin giderilmesi talebinde bulunduğunu söyleyen Güner, “Aydın midesinden rahatsız, ağabeyi mide kanserinden yaşamını yitirdi. O yüzden çok korkuyoruz. Tedavi olmazsa mide kanseri olma ihtimali var. İleri derecede ülser gastrit var. Bel fıtığı var, gözleri görmüyor. Birçok hastalığı var. Hastaneye geç götürüyorlar. Tedavisini de doğru düzgün yapmıyorlar. O yüzden de biran önce özgürleşmesini ve tedavi olmasını istiyoruz” diye kaydetti.

KAPI ÇALINCA 'AYDIN MI GELDİ' DİYOR

Tahliyesi engellenen Aydın Kudat’ın kardeşi Birgül Turan da, ağabeyinin durumunun iyi olmadığını söyleyerek, kardeşinin hepatit B ve mide rahatsızlığı gibi hastalıkları olduğunu aktardı. 15-20 günde bir telefonla görüştüklerini ve bu görüşmelerinde hemen kesildiğini söyleyen Turan, şu ifadeleri kullandı:

“Annem 90 yaşında, onu bekliyor. Annem, ‘Çıksın onu sağken göreyim yeter’ diyor. 30 yılı dolmuş, niye bırakmıyorsun? Ne hakları var. Bizimle ne dertleri var? Annem 90 yaşında, evladını bekliyor. Kapı çalınca, ‘Aydın mı geldi?’ diyor. 2 kişi arasında konuşunca, ‘Aydın’dan mı bahsediyorsunuz, Aydın mı geldi, durumu nasıl?’ şeklinde sorular soruyor. Bugün bu kadın oğlunu görmeden vefat ederse biz ne yapacağız? O acı bizimle kalacak."

YAKLAŞIK 25 YILDIR OĞLUNU GÖREMİYOR

Yaklaşık 25 yıldır hasta olmasından kaynaklı oğlu Aydın’ı göremeyen Zahide Kudat, “Gözüm sadece bir kere görseydi. Oğlumun bırakılmasını istiyorum. Onu görmek istiyorum. Kaç yıldır görmemişim. Hastayım, yerlerdeyim. Cezaevi uzak görmeye gidemiyorum. Bir kere görseydim…” diye kaydetti.

'30 YIL DAHA YATSA DİRENMEYE DEVAM EDER'

Kudat ve Güner’le aynı zamanda, aynı dosyadan tutuklanan ve 30 yıl 7 aylık mahpusluğun ardından 28 Mart 2023’te tahliye olan Ramazan Tanrıverdi de, arkadaşları gibi birçok mahpusun mağdur edildiğini söyledi. Arkadaşlarına yapılan hukuksuzlukların üzerinde durulmasını isteyen Tanrıverdi, şunları söyledi:

“Şu ana kadar hiçbir 30 yıllık arkadaş Karabük T Tipi’nden tahliye edilmemiş. Hukuki hiçbir şey yok. Bu arkadaşları heyete dahi çıkarmıyorlar, ceza veriyorlar. Hukuksuz cezalar. Rehin tutuluyorlar. Hukuku ayaklar altına almasınlar. 30 yılı göze almış bir insan, 30 yıl daha yatsa direnmeye devam eder. Hiçbir zaman geri adım atmaz." (MA)

Öne Çıkanlar