Bakan Koca açıklamasında Kürtçeye yer vermedi: '5 dil turistler için eklendi'

Bakan Koca açıklamasında Kürtçeye yer vermedi:  '5 dil turistler için eklendi'
Yayınlanma:
A+ A-
e- Reçetem sistemine Kürtçe’nin eklenmemesine gelen tepkiler üzerine açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “5 yabancı dilin ilave edilmesi sağlık hizmetlerindeki uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyaçtır” dedi.

Artı Gerçek - Sağlık Bakanlığı’nın e-Reçetem Sistemi’ne İngilizce, Arapça, Rusça, Almanca ve Fransızca dillerini eklerken Türkiye'de en çok konuşulan ikinci dil olarak geçen Kürtçeye yer verilmemesine yönelik tepkiler sürüyor.

Bakan Koca, e-Reçetem sistemine 5 dilin ilave edilmesine turistler ve yabancı uyruklu hastalar için ihtiyaç duyulduğunu, sisteme vatandaşlık numarasıyla girildiğinde sadece Türkçe hizmet alınabildiğini söyledi.

AÇIKLAMADA KÜRTÇE YER ALMADI

Kürtçe’den bahsetmeyen Koca, gelen tepkilere için “Uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyacın büyük emeklerle çözüme kavuşturulması tartışma konusu edilebilir mi? Maalesef edenler var. Bilmediklerindendir” demekle yetindi.

Bakan Koca'nın açıklaması şöyle:

TARTIŞMAYA TEPKİ GÖSTERDİ

"Sisteme T.C. Kimlik Numarası ile girildiğinde ek uygulama devre dışı olmakta, sadece Türkçe hizmet alınabilmektedir. Türkiye, sağlık turizminde her duyarlı yurttaşının övünç duyacağı gelişmeler gösteriyor ve potansiyelini harekete geçirecek yatırımlar yapıyor. Yabancı hastalarımızın kendi dillerini konuşan hekimlerimizden hizmet alma imkanı artıyor. Bazı hastalar Türkiye'de muayene olup, ilaçlarını kendi ülkelerinde temin ediyor. e-Reçetem sistemine 5 yabancı dilin ilave edilmesi sağlık hizmetlerindeki uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyaçtır. Uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyacın büyük emeklerle çözüme kavuşturulması tartışma konusu edilebilir mi? Maalesef edenler var. Bilmediklerindendir."

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar