Bakan Yanık'a göre çocuk istismarı vakaları siyasetin konusu değilmiş

Bakan Yanık'a göre çocuk istismarı vakaları siyasetin konusu değilmiş
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nda yıllardır devam ettiği belirtilen çocuk istismarı hakkında konuştu: "Çocuk istismarı, çocuğa yönelik istismar vakaları siyasetin konusu değildir."

Artı Gerçek - İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin altı yaşındayken imam nikâhıyla 'evlendirildiğine' ve çocuk yaşta seneler boyu cinsel istismara maruz bırakıldığına dair haberler konusunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'tan da açıklama geldi. "Çocuk istismarı, çocuğa yönelik istismar vakaları siyasetin konusu değildir, üzerinden siyaset üretilecek konu değildir" diyen Yanık, "Bunlar son derece insani ve maalesef her toplumda karşılaşılabilecek meseleler" ifadelerini kullandı.

A Haber'e konuk olan Yanık, 'erken yaşta evlilik'le mücadele konusunda çalışma yaptıklarını ve H.K.G.'nin başvurusu sonrası açılan ceza davasında bakanlık olarak müdahil olduklarını belirtti.

'SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN DA HASSASİYETİYLE...'

'Çocuğa yönelik istismar vakalarının siyasetin konusu olmadığını' savunan Yanık şu ifadeleri kullandı: "Sayın cumhurbaşkanımızın da hassasiyetiyle 20 yıldır devam eden bir mücadele var. Şiddetle mücadele var, çocuklara ilişkin şiddetle mücale var. Bu ve benzeri vakaların bakanlık olarak her zaman içinde oluruz. Mağdur bize gelmiştir, hemen kolluk güçlerimizi harekete geçiririz. Ya da mağdur kolluğa gitmiştir vaka bize gelir biz olaya dahil oluruz. Gerek sosyal hizmet ve barınmanın temini noktasında biz tüm mağdurun yanındayız."

'ORTAK, TOPLUMSAL BİR MESELE OLARAK KABUL EDİP...'

Yanık, "Çocuk istismarı, çocuğa yönelik istismar vakaları siyasetin konusu değildir, üzerinden siyaset üretilecek konu değildir. Bunlar son derece insani ve maalesef her toplumda karşılaşılabilecek meseleler. Bunu ortak, toplumsal bir mesele olarak kabul edip bununla hep birlikte nasıl mücadele edebiliriz buna bakmamız lazım" ifadelerini kullandı.

'YAŞ HANGİSİ OLURSA OLSUN ORTADA BİR ÇOCUK İSTİSMARI VAR'

"Basında yansıyan bazı yaşlar var. 6 yaş, 7-8 yaş ya da 13 yaşında nişanlanıp 14 yaşına evlendiği iddiaları var" diyen Yanık, sözlerine şöyle devam etti: "Hangisi olursa olsun ortada bir çocuk istismarı var. Bizim hukukumuza göre 17 yaşında ebeveyn rızasıyla 18 yaşında da kişi rızasıyla evlenebilir. 15 yaşın altı zaten Türk Ceza Kanuna göre çocuğun cinsel istismarıdır. 15 yaşın altında herhangi bir rıza gözetmez. Meselenin hukuken bir evlilik birliği kurulamadığı açık. Daha sonra resmi nikah yapılmış ve taraflar boşanmış." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar