Bulgaristan'da yakalanan İstiklal saldırısı zanlıları için tutukluluğa devam kararı

Bulgaristan'da yakalanan İstiklal saldırısı zanlıları için tutukluluğa devam kararı
Yayınlanma:
A+ A-
İstiklal Caddesi'ndeki saldırının zanlısı olarak Bulgaristan'da yakalanan beş kişinin tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi. Duruşma 29 Kasım'a ertelendi.

Artı Gerçek - Bulgaristan'ın Sofya Temyiz Mahkemesi, Beyoğlu ilçesi İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırının zanlısı beş kişinin tutukluluğuna ilişkin itirazı görüştü.

Avukatlar, sanıkların tutukluğuna itiraz etti. Savcılar, sanıkların suçlarıyla ilgili gelen yeni kanıtları incelemek için ek süre istedi. Mahkeme, beş şüphelinin tutukluluğunun devamına ve duruşmanın 29 Kasım'a ertelenmesine karar verdi.

Beş şüpheli arasında, firari şüpheli Bilal Hassan’ın yardımcısı olduğu iddia edilen Suriyeli Amran Abdulrami de yer alıyor. Hassan'ın, bombalı paketi bırakan Ahlam Albashir'le evli oldukları öne sürülmüştü.

NE OLMUŞTU?

Beş kişi, 19 Kasım'da Bulgaristan’da yakalanmıştı. Üç Moldova vatandaşı ile iki Arap zanlılar arasında firari şüpheli Bilal Hassan’ın yardımcısı olduğu değerlendirilen Suriyeli Amran Abdulrami de yer alıyor.

İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım Pazar günü saat 16.14'te düzenlenen bombalı saldırıda altı kişi ölmüş, 81 kişi yaralanmıştı. Saldırının failinin Ahlam Albashir olduğu açıklandı. Albashir'e ait olduğu belirtilerek yayınlanan ilk görüntülerde, zanlının caddede beton saksıdaki banka paket bıraktıktan sonra olay yerinden elinde bir gül ile uzaklaştığı görüldü. Albashir, Küçükçekmece'de yakalandı. Aynı evde bulunan çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Esenler'de ikamet eden Albashir'i Küçükçemece'ye getiren ve yurt dışına kaçırmakla görevli kişinin Ahmet Jarkas olduğu öne sürüldü. Kardeşi Ammar Jarkas'ın da Albashir'le birlikte yaşayan Billal Hassan'ı kaçırdığı belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ilk açıklamasında, saldırı talimatının Kobanê'den verildiğini ve Albashir'in Afrin'den Türkiye'ye sızdığını, PKK tarafından istihbarat eğitimi verildiğini söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında ise, Albashir'in İdlib'den Türkiye'ye geçtiği bilgisi yer almıştı. Açıklamada, “Şahıs yapılan sorgusunda, PKK terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin – İdlib üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir” denilmişti.

Albashir'in ifadesi olarak açıklanan anlatımlarda ise Türkiye'ye İdbil'den geldiği belirtiliyordu. Albashir'in pakette bomba olduğunu bilmediğini ve uyuşturucu sandığını söylediği de öğrenildi.

Saldırının ardından Albashir’le birlikte 51 kişi gözaltına alındı. Aralarında Ahlam Albashir’in de bulunduğu 17 şüpheli hakimlikçe tutuklandı. Saldırının firarisi Bilal Hassan'ı Edirne'de karşılayan ve yurt dışına çıkmasını sağlayan Hüseyin Güneş de tutuklandı. (HABER MERKEZİ - AA)

Öne Çıkanlar