İçişleri'nden İstiklal saldırısıyla ilgili 'lokasyon' düzeltmesi

İçişleri'nden İstiklal saldırısıyla ilgili 'lokasyon' düzeltmesi
İçişleri Bakanı Soylu'nun İstiklal saldırısıyla ilgili Münbiç vurgusu kafaları karıştırdı. Çıkan haberler üzerine bakan yardımcısı Çataklı, "Barındırılması talimatı Kobani’den, eylem talimatı Münbiç’ten, teröristi saklanması talimatı Kamışlı'dan" dedi.

Artı Gerçek - Taksim İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen bombalı saldırıyla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktıkça soru işaretleri de artarken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun son açıklaması 'lokasyon güncellendi' yorumlarına yola açtı. Bunun üzerine Soylu'nun yardımcısı İsmail Çataklı da bir açıklama yaptı.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, Taksim saldırısıyla ilgili 'kafa karışıklıkları' gidermekle ilgili açıklamalarda bulundu. Taksim saldırısının talimatıyla ilgili farklı yerlerin işaret edilmesinin ardından Çataklı kişisel sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Sözcü gazetesinin 'Lokasyon güncellendi' şeklinde verdiği haberi alıntılayan Çataklı, "İstiklal’deki saldırıda teröristin Kobanili tekstilcinin evinde barındırılması talimatı Kobani’den, Eylem talimatı Münbiç’ten, Saldırıdan sonra teröristin saklanması talimatı Kamışlı’dan! Çarpıtarak korumaya çalışmayın Olayın faili PKK/PYD’dir" dedi.

SORU İŞARETLERİ YARATAN AÇIKLAMALAR

Bakan Soylu, altı kişinin öldüğü saldırı sonrası, "Biz, bize verilen mesajı biliyoruz, bize verilen mesajı aldık. Tekrar altını çizerek ifade ediyorum: Amerikan Büyükelçiliğinin taziye dilemesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz. Kobani'yi, terör bölgelerini besleyen ve oradan Türkiye'nin huzurunu bozmaya çalışan bu anlayışa, kendi senatolarından para gönderen bir devletle müttefikliğimiz elbette tartışılmalıdır" demişti. Saldırı talimatının Kobani'den verildiğini söyleyen Soylu, zanlı Ahlam Albashir'in Afrin'den Türkiye'ye girdiğini açıklamıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü ise Albashir'in Türkiye'ye girişiyle ilgili 'Afrin-İdlib' ifadesini kullanmıştı. Albashir'in ifadelerinde İdlib'den Türkiye'ye geldiğini anlatması soru işaretlerini artırmıştı.

SOYLU'DAN BU KEZ MÜNBİÇ VURGUSU

Soylu bugün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bugün yaptığı konuşmadaysa, "İstiklal saldırısı PKK'nın daha önce defalarca gördüğümüz sivil katliamlarından biridir. Mersin saldırısı da İstiklal saldırısı da Münbiç'ten oldu" dedi.

NE OLMUŞTU?

İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım'da meydana gelen patlamada altı kişi öldü, 81 kişi yaralandı. Saldırının failinin Ahlam Albashir olduğu açıklandı. Albashir'e ait olduğu belirtilerek yayınlanan ilk görüntülerde, zanlının caddede beton saksıdaki banka paket bıraktıktan sonra olay yerinden elinde bir gül ile uzaklaştığı görüldü. Albashir, Küçükçekmece'de yakalandı. Aynı evde bulunan çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Esenler'de ikamet eden Albashir'i Küçükçemece'ye getiren ve yurt dışına kaçırmakla görevli kişinin Ahmet Jarkas olduğu öne sürüldü. Kardeşi Ammar Jarkas'ın da Albashir'le birlikte yaşayan Billal Hassan'ı kaçırdığı belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ilk açıklamasında, saldırı talimatının Kobanê'den verildiğini ve Albashir'in Afrin'den Türkiye'ye sızdığını, PKK tarafından istihbarat eğitimi verildiğini söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında ise, Albashir'in İdlib'den Türkiye'ye geçtiği bilgisi yer almıştı. Açıklamada, “Şahıs yapılan sorgusunda, PKK terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin – İdlib üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir” denilmişti.

Albashir'in ifadesi olarak açıklanan anlatımlarda ise Türkiye'ye İdbil'den geldiği belirtiliyordu. Albashir'in pakette bomba olduğunu bilmediğini ve uyuşturucu sandığını söylediği de öğrenildi.

Saldırının ardından Albashir’le birlikte 51 kişi gözaltına alındı. 49 şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından bu sabah saatlerinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Savcılıkta işlemlerinin ardından Albashir’in da aralarında bulunduğu 17 şüpheli tutuklanma talebiyle, üç şüpheli ise adli kontrol talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Savcılık tarafından serbest bırakılan 29 şüpheli ise sınır dışı edilecek. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen aralarında Ahlam Albashir’in de bulunduğu 17 şüpheli hakimlikçe tutuklandı. Üç şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar