AYM kararına rağmen bu hafta da gözaltına alınan Cumartesi Anneleri serbest bırakıldı

Yayınlanma:
A+ A-
Gözaltında kaybedilen yakınlarını anmak için Galatasaray Meydanı’nda yapmak istedikleri eylemde gözaltına alınan Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları serbest bırakıldı. 16 baro başkanının destek için yaptıkları açıklama yine engellendi.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - Cumartesi Anneleri/ İnsanları, 956’ıncı haftada gözaltında kaybedilen yakınlarını anmak için Galatasaray Meydanı’nda yapmak istedikleri eylemde polis tarafından yine gözaltına alındı. Destek için gelen 16 ilin baro başkanı da polis ablukasına alındı.

Cumartesi Annelerinin/İnsanlarının bu haftaki eylemine 16 baro başkanı, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İstanbul Milletvekili Özgül Saki, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Musa Piroğlu ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık katıldı. Ellerinde karanfillerle İstanbul Barosu önünden Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen kitleye polis, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın “yasak” kararını gerekçe göstererek izin vermedi.

16 ilin baro başkanlarının da destek verdiği eylem İstanbul Barosu binası önünde yapılmak istendi. AYM’nin ihlal kararına rağmen Cumartesi Anneleri/ İnsanları’nın eylemlerinin engellenmesinin yasa dışı olduğunu teşhir etmek için yürüş yaptıklarını belirten baro başkanlarına polis tarafından izin verilmedi.

Bir süre sonra Cumartesi Anneleri yine gözaltına alındı. Gözaltıların ardından baro başkanları alandan çıkarıldı.

GÖZALTINA ALINAN 24 HAK SAVUNUCUSU SERBEST BIRAKILDI

Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları yaklaşık 5 saatin ardından üç farklı hastaneden serbest bırakıldı. Sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımda ise Galatasaray Meydanı’nından vazgeçmeyeceklerini ifade ettiler.

‘ENGELLEMEYİ TEŞHİR ETMEK İÇİN BURADAYDIK’

Sonrasında İnsan Hakları Derneği'nde açıklama yapıldı:

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren AYM’nin hak ihlali kararı ardından 15’inci kez engellenen Cumartesi Anneleri/İnsanlarının eylemine dair şunları söyledi:

“Cumartesi Anneleri'nin demokratik eylemlerine destek vermek için burdaydık. Ama engellendik eğer bir aym kararı kaymakam tarafından engelleniyorsa demokrasiden söz edilemez. Beyoğlu kaymakamlığına bildirilen AYM kararına rağmen bu ihlal sürüyor.

Engellemenin teşhir edilmesi için buradaydık. Bir kez daha bu onurlu eylemi sürdüreceğimizi ve destekleyeceğimizi açıklıyor daha etkin bir destek sunmak için gerekli planlamayı yapacağımızı burdan belirtiyoruz.”

“BU EYLEMLER DEVLETİN ÖNCELİKLİ GÖREVİNİ ONLARA HATIRLATIRMAKTADIR”

İzmir Baro Başkanı Sefa Yılmaz hak savunucuları üzerinde artan baskılardan söz ederek “Bu eylemler aslında devletin öncelikli görevi ona hatırlatmaktadır. Anayasanın 26’ncı maddesi de bu eylem haklarını korumaktadır. Yani bu eylemler aslında 26’ıncı maddeye dayanarak yapılan eylemlerdir. Taraf olduğumuz bütün uluslararası sözleşmelerde bu hak korunur. Özellikle son zamanlarda insan haklarını savunan insanlar üzerinde baskı kuruluyor” dedi.

Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses ise toplumdaki her bir insansın temel hak ve özgürlüklerinin ayrımsız bir şekilde korunmak zorunda olduğunu söyleyerek, annelerin taleplerinin meşru olduğunu ve yanlarında olacaklarını belirttiler.

‘YAPILAN HUKUKSUZLUĞA BİZZAT ŞAHİT OLDUK’

Muş Barosu Başkanı Kadir Karaçelik ise şunları söyledi:

“Yapılan hukuksuzluğa bizzat şahit olduk. Engel olmaya çalıştık fakat bunu sağlayamadık. Zorla kaybedilme hakikati ve kaybedilenlerin akıbetinin belirlenmesi ve yüzleşme yapılması gerektiğini söylüyoruz.”

‘AYM KARARINI İDARİ KURUMLAR KEYFİ OLARAK ENGWLLEYEMEZ’

Van barosu Başkanı Sinan Özaraz ise yaptığı açıklamada, “AYM’nin verdiği 2 ayrı Ihlal kararına rağmen bu eylemin yapılamadığına dikkat çekmek istedik. AYM’nin hak ihlali hususunda verdiği kararı idari kurumlar keyfi olarak engelleyemez. Biz bu çağrıyı büyütmek için aslında burada olduk. Cumartesi İnsanları ile mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

KAYIP YAKINI BARO BAŞKANI: DAYANIŞMAYI BÜYÜRECEĞİZ

Hakkari Barosu Başkanı Ergün Canan ise 1996 yılında Yüksekova’da alınıp gözaltında kaybedilen Abdullah Canan’ın yeğeni olduğunu belirterek, “Haksız hukuksuz bir uygulama var maalesef yeterince ses olamıyoruz. Dayanışmayı büyüteceğiz. Annelerin yanındayız” dedi.

Öne Çıkanlar