Diyanet, lüks Audi A8'i iade etti

Diyanet, lüks Audi A8'i iade etti
Diyanet İşleri Başkanlığı, tepki çeken Audi A8 marka aracı iade ettiğini duyurdu. Açıklamada, harcamaları ve bütçesi ile tepki çeken kurumun alacağı bazı tasarruf tedbirlerine de değinildi.

Artı Gerçek - Bütçedeki payı giderek yükselen ve bazı bakanlıkları geçen, ekonomik krize rağmen devam eden lüks harcamaları ile tepki çeken Diyanet İşleri Başkanlığı, tartışma yaratan lüks Audi A8 aracı iade ettiğini açıkladı. Diyanet'in internet sitesinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın geçen hafta açıkladığı tasarruf tedbirlerinin Resmi Gazete'de yayımlanması sonrasında alınacak tedbirler sıralandı. Buna göre, Audi'nin iadesinin yanı sıra tepki çeken lüks toplantılara ve yurtdışı gezilere de kısıtlama getirildi.

"Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında Başkanlık olarak uygulayacağımız tedbirlerin kamuoyuyla paylaşılmasında fayda mülahaza edilmiştir" denilen açıklamada, Diyanet'in ilk etapta alacağı tedbirler şöyle listelendi:

"- Tüm hizmet içi eğitimlerin eğitim merkezlerinde ve Başkanlığımıza ait diğer mekanlarda yapılması ve içeriği müsait eğitim programlarının çevrim içi olarak gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

- Başkanlığımız hizmetinde kullanılan 1 adet Audi A8 araç iade edilmiştir.

- Merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatlarında çok zorunlu ihtiyaçlar dışında demirbaş eşya, büro malzemesi, kırtasiye vb. alımlar yapılmayacaktır.

- Başta ataşe-müşavirler toplantısı olmak üzere kurumsal toplantılar çevrim içi yapılacaktır.

- Başkanlığımız hizmetleri açısından çok önemli ve zaruri haller dışında yurt dışı programları iptal edilecek ve yurt dışı personel görevlendirmeleri en asgari düzeyde tutulacaktır.

- Uygun kadrolarda uzaktan çalışma imkanları geliştirilecektir."

NE OLMUŞTU?

Lüks harcamalara dair iddialarla gündemden düşmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tasarruf tedbirlerini açıkladığı gün, beş yıldızlı bir otelde Gazze için bir toplantı düzenlediği ortaya çıkmıştı.

Daha öncesinde de, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın makam aracı olarak milyonlarca liralık Audi A8 sipariş ettiği iddiası kabul edilmişti. Resmi açıklamada, Erbaş'ın TOGG'u makam hizmetlerinde kullandığı, Audi A8'in ise "yoğun şehir dışı programlarından ötürü kiralandığı" belirtilmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar