AKP'de Arapça krizi: Mücahit Birinci, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a istifa çağrısı yaptı

AKP'de Arapça krizi: Mücahit Birinci, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a istifa çağrısı yaptı
AKP'nin eski MKYK üyesi Mücahit Birinci, Arapça soru karşısında Türkçe tercüman isteyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a tepki gösterdi: "Arapça bilmeyen bir Diyanet İşleri Başkanının koltuğu boşaltması gerektiği kanaatindeyim."

Artı Gerçek - AKP'nin eski Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyelerinden Mücahit Birinci, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın özgeçmişinde "çok iyi seviyede Arapça bildiğinin" yazmasına rağmen Irak'ta Türkçe çevirmen talep etmesine tepki göstererek "Koltuğu boşaltması gerektiği kanaatindeyim" dedi. Birinci'nin paylaşımında, "Efendimiz mümin yalan söylemez buyurur" demesi de dikkat çekti.

Erbaş'ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın heyetinde yer aldığı Irak gezisinde çekilen görüntüler hakkında bir paylaşım yapan Birinci, şu ifadeleri kullandı:

"Öz geçmişinde Arapça biliyor ibaresi olan ve fakat Arapça bilmeyen bir Diyanet İşleri Başkanının koltuğu boşaltması gerektiği kanaatideyim.

İki vechi ile:

1- Özgeçmiş gerçeğe uygun değil. (Efendimiz mümin yalan söylemez buyurur)

2- İslam ve İslam fıkhı ile uğraşan, fetva makamına başkanlık eden bir şahsın Arapça bilmemesi düşünülemez. Zira Kur'an Arapçadır."

ISTAKOZ KRİZİNDE DE BURSALI'YA ÇIKIŞMIŞTI

Kendisi de Louis Vuitton marka atkısı nedeniyle eleştirilmiş olan Birinci, son olarak "ıstakoz" tartışmasındaki çıkışıyla gündeme gelmişti. Birinci, AKP'nin ekonomik krizin gölgesinde düzenlenen yerel seçimlerde aldığı yenilginin ardından ramazan bayramında Monako'dan ıstakoz fotoğrafı paylaşan AKP İzmir milletvekili Şebnem Bursalı'ya "Siz burayı babanızın çiftliği zannediyorsunuz... Partimizden defolup gidin kardeşim" demişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar