Gazetecilerin itirazı savcının izinde olması nedeniyle işleme alınmadı

Gazetecilerin itirazı savcının izinde olması nedeniyle işleme alınmadı
Yayınlanma:
A+ A-
Ankara merkezli soruşturma kapsamında 35 gün önce tutuklanan dokuz Kürt gazetecinin tutukluluğuna yapılan itiraz savcının izinde olması nedeniyle işleme alınmadı. Bu durum avukatlara sözlü olarak bildirildi.

Artı Gerçek - Ankara merkezli soruşturmada dokuz gazetecinin tutuklanmasına karşı yapılan itirazın, savcının izinli olduğu gerekçesiyle işleme alınmadığı ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, muhabirler Berivan Altan, Ceylan Şahinli, Deniz Nazlım, Emrullah Acar, Selman Güzelyüz ve Hakan Yalçın ile JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer 35 gündür tutuklu.

AVUKATLARA SÖZLÜ BİLGİLENDİRME

Avukatların, dokuz gazetecinin tutukluluğuna karşı yaptığı itirazın, savcının izinli olması gerekçesiyle işleme alınmadığı ve dosyanın Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmediği ortaya çıktı. Bu durum avukatlara sözlü olarak bildirildi.

BİR AY DOLMADAN TUTUK İNCELEMESİ

Gazetecilerin tutukluluk durumlarına yapılan itirazlar henüz Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmeden ve avukatlarına haber verilmeden aylık tutuk incelemeleri gerçekleştirildi. Aylık yapılması gereken tutuk incelemesinin 20’nci günde tutuklama kararı veren hakimlik tarafından yapılması da dikkat çekti.

YENİ YARGILAMA PRATİĞİ

Bu duruma tepki gösteren gazetecilerin avukatı Resul Tamur, Avukatlara haber verilmeden tutuk incelemesinin yanı sıra, bunun ilk tutuklama kararını veren hakimlik tarafından görülmesinin tesadüfi olmadığını söyledi. Tamur, “Tutukluluk inceleme değerlendirmesinin aynı hakimliğe denk gelecek şekilde ayarlanması dahi, tutuklamanın hukuki amaç taşımadığını ve tutukluluk değerlendirmesinin bu sebeple şansa bırakılmadığını göstermektedir" dedi. Tamur ayrıca, "tutuklama kararına avukatlar tarafından yapılan itirazın savcının izinde olması ve soruşturma dosyasını henüz Sulh Ceza Hakimliğine göndermemesi sebebiyle, itirazın sonuçlandırılmadığı avukatlara sözlü olarak bildirilmiştir. Bu durum bile dosyadaki keyfi tutumu göstermektedir.” değerlendirmesinde bulundu. (MA)

Öne Çıkanlar