Meclis Başkanı Şentop, oyuncu Burak Haktanır'ı arayıp 'tebrik etmiş'

Meclis Başkanı Şentop, oyuncu Burak Haktanır'ı arayıp 'tebrik etmiş'
Yayınlanma:
A+ A-
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Boğaziçi Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'ya ithaf etmesi sonrası yönetmen Özcan Alper'in konuşmasını kesen oyuncu Burak Haktanır'ı 'tebrik etti'.

Artı Gerçek - TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un, 10. Boğaziçi Film Festivali'nde aldığı en iyi yönetmen ödülünü TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'ya ithaf ettiği için yönetmen Özcan Alper'e tepki gösteren oyuncu Burak Haktanır'ı arayarak "tebrik ettiği" ortaya çıktı.

İktidara yakın Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, Şentop görüşmesinde, "Haktanır'ın sergilediği tavrı takdir ettiğini" belirterek, "bilhassa sanat dünyasında oluşturulmaya çalışılan ideolojik mahalle baskısına karşı bu çıkışın oldukça önemli olduğunu" söyledi.

NE OLMUŞTU?

Yönetmen Özcan Alper, festivalde "Karanlık Gece" filmi ile layık görüldüğü ulusal uzun metraj film dalında en iyi yönetmen ödülünü, TSK'nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde PKK'ye karşı kimyasal silah kullandığına dair görüntülerin araştırılması çağrısı yapınca iktidar tarafından hedef gösterilip tutuklanan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Fincancı'ya ithaf etmişti.

Şentop'tan 'tebrik' alan Haktanır, Alper'in konuşmasını yaptığı sırada yerinden kalkarak "O kadın TSK'ya iftira attı" demişti. Boğaziçi Film Festivali yönetiminin de 28 Ekim'de düzenlenen törendeki konuşması nedeniyle Alper'i kınaması tartışma yaratmıştı. Festivalin Semih Kaplanoğlu başkanlığındaki jüri komitesinde yer alan yazar Irmak Zileli, "Bir kurumun nefret söylemi içermeyen bir ödül konuşmasını kınaması, ifade özgürlüğünü engelleyen bir ortam yaratılmasına katkıda bulunur. Sanatsal etkinlikler yapan bir kurumun düşünce özgürlüğüne ipotek koyması kendileri açısından büyük bir talihsizliktir." tepkisini göstermişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar