Meslek Odaları: Korku iklimine teslim olmayacağız

Meslek Odaları: Korku iklimine teslim olmayacağız
Yayınlanma:
A+ A-
Meslek Odaları katliamdan sorumlu olan isimlerin kamuoyunu ikna edecek şekilde açığa çıkartılmasını talep etti. İstiklal'e karanfil bırakan temsilciler, yaratılmak istenen korku iklimine teslim olmayacaklarını dile getirdi.

Yağmur KAYA


İSTANBUL - İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (İMOK), 13 Kasım tarihinde Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde meydana gelen bombalı saldırıyı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası'nda düzenlenen basın toplantısıyla protesto etti.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nda yapılan açıklamayı İMOK Sekreteri Süleyman Solmaz okudu. Saldırıyı lanetleyen Solmaz, "Terör saldırısında hayatını kaybeden yurttaşlarımızın ailelerine başsağlığı, yaralananlara ise acil şifalar diliyoruz. Bu karanlığa teslim olmayacağız ve izin vermeyeceğiz" dedi.

odalar.jpg

'HABER ALMA HAKKI ENGELLENDİ, BİLGİ KİRLİLİĞİ ARTTI'

Patlamanın ardından RTÜK'ün duyurduğu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla alınan yayın yasağı kararının ardından sosyal medya ve anlık haberleşme platformlarında da erişim sorunu yaşanmasını, "Doğru ve şeffaf bilgi akışını sağlamakla sorumlu kurumlar, olayın hemen ardından halkın haber alma hakkını engelleyen yayın yasağı ve sosyal medya kısıtlamasını uygulamıştır" sözleriyle eleştiren Solmaz, bu engel ile halkın haber alma hakkının engellendiği ve bilgi kirliliği artışına yol açtığını savundu.

'YARATILAN KORKU İKLİMİNE TESLİM OLMAYACAĞIZ'

Saldırının sorumlularının tüm bağlantılarıyla ortaya çıkarılmasını ve hukuk önünde cezalandırılmasını talep eden Solmaz, "Kamu erkinin ise sorumluluğu olduğunu yeniden hatırlatıyoruz. İstiklal saldırısı gibi masum insanların kayıpları üzerinden yaratılan korku iklimine teslim olmayacağız. Bizler, bu ülkenin emek ve meslek örgütleri olarak, geleceğimiz ve çocuklarımız için bombaların patlamadığı bir Türkiye İstiyoruz! Ülkemiz için barış içerisinde, laik, demokratik ve çağdaş bir yaşamı savunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

'SURUÇ, DİYARBAKIR KATLİAMLARI DÜN GİBİ HAFIZAMIZDA'

Solmaz'ın ardından kurumlar adına temsilciler söz aldı.

İSMMMO Erol Demirel, "Bu terör saldırıları masum insanları hedef alıyorlar. Suruç, Gaziantep, Ankara, Diyarbakır katliamları daha dün gibi hafızamızda. Bu acıları bir daha yaşamamak için gerekli önlemler alınmalıdır. Maalesef uluslararası çıkar güçleri bu katliamları gerçekleştiriyor" dedi. Saldırıların temel amacının toplumda korku yaratmak olduğunu belirten Demirel, korku ikliminin yaratılmasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

'ÖRGÜTLÜ OLAMAZSAK ANTİDEMOKRATİK YAPILANMALARA KARŞI ZAYIF OLURUZ'

Örgütlü olmanın önemine dikkat çeken İstanbul Eczacı Odası Sedat Güçlü, "Eğer örgütlü olmazsak Türkiye'de olan antidemokratik yapılanma ve davranışları karşı zayıf oluruz. Demokrasiyi yaşatmak ve yeşertmek için mücadeleye etmeye devam edeceğiz. dedi.

Ülkenin ortak aklı ve vicdanı olan emek meslek örgütlerinin mesleki ve toplumsal sorumlulukların gereğini yerine getirmeye devam edeceklerine vurgu yapan TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Seyfettin Avcı, "İstiklal saldırısını şiddetle kınıyoruz" dedi.

İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkanı Berna Aytaç, "Burada oluşumuz hem meslek örgütleri olarak dayanışma hemnde demokrasiye sahip çıkma telaşı. Hepimiz böyle bir katliamdan utanç duyuyoruz. İnsanlığımızdan utanç duyuyoruz" dedi.

'KAMUOYUNUN İKNA OLACAĞI ŞEKİLDE SORUMLULAR AÇIĞA ÇIKARILMALI'

İstanbul Tabip Odası Ertuğrul Oruç ise şunları söyledi: "Bu terör saldırısını İstanbul Tabip Odası olarak kınıyoruz. Vatandaşlarının yaşam hakkını korumak elbette siyasal iktidarların sorumluluğundadır. Bu sebeple talebimiz öncelikle siyasal iktidaradır; siyasal iktidarın derhal bu terör saldırısına dahil olan kim varsa sorumluları tek tek tespit edip adalet karşısına çıkarmalıdır. Ancak bu hepimizin ikna olacak şekilde bilgi ve belgelerle kamuoyuna açıklayarak olmalıdır. Bu sorumluluk iktidardadır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından meslek örgütü temsilcileri ve meslek odalarına bağlı isimler İstiklal Caddesi'nde saldırının olduğu noktaya karanfil bıraktı.

taksim.jpg

NE OLMUŞTU?

İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım'da meydana gelen patlamada altı kişi öldü, 81 kişi yaralandı. Saldırının failinin Ahlam Albashir olduğu açıklandı. Albashir'e ait olduğu belirtilerek yayınlanan ilk görüntülerde, zanlının caddede beton saksıdaki banka paket bıraktıktan sonra olay yerinden elinde bir gül ile uzaklaştığı görüldü. Albashir, Küçükçekmece'de yakalandı. Aynı evde bulunan çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Esenler'de ikamet eden Albashir'i Küçükçemece'ye getiren ve yurt dışına kaçırmakla görevli kişinin Ahmet Jarkas olduğu öne sürüldü. Kardeşi Ammar Jarkas'ın da Albashir'le birlikte yaşayan Billal Hassan'ı kaçırdığı belirtildi.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ilk açıklamasında, saldırı talimatının Kobanê'den verildiğini ve Albashir'in Afrin'den Türkiye'ye sızdığını, PKK tarafından istihbarat eğitimi verildiğini söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında ise, Albashir'in İdlib'den Türkiye'ye geçtiği bilgisi yer almıştı. Açıklamada, “Şahıs yapılan sorgusunda, PKK terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin – İdlib üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir” denilmişti.

Albashir'in ifadesi olarak açıklanan anlatımlarda ise Türkiye'ye İdbil'den geldiği belirtiliyordu. Albashir'in pakette bomba olduğunu bilmediğini ve uyuşturucu sandığını söylediği de öğrenildi.

Saldırının ardından Albashir’le birlikte 51 kişi gözaltına alındı. 49 şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından bu sabah saatlerinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Savcılıkta işlemlerinin ardından Albashir’in da aralarında bulunduğu 17 şüpheli tutuklanma talebiyle, üç şüpheli ise adli kontrol talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Savcılık tarafından serbest bırakılan 29 şüpheli ise sınır dışı edilecek. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen aralarında Ahlam Albashir’in de bulunduğu 17 şüpheli hakimlikçe tutuklandı. Üç şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Öne Çıkanlar