Murat Yetkin, Tolga Şardan'ın ifadesinde dikkat çektiği ismi yazdı

Murat Yetkin, Tolga Şardan'ın ifadesinde dikkat çektiği ismi yazdı
Yayınlanma:
A+ A-
Murat Yetkin, gazeteci Tolga Şardan'ın ifadesinde de gazetecilik yaparak, bir isim verdiğini belirtti. Yetkin "Bu isim İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz mıydı, değil miydi?" sorusunu yöneltti.

Artı Gerçek - Gazeteci Tolga Şardan, MİT'in yargıdaki iddialara ilişkin bir rapor hazırlayarak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sunduğuna ilişkin yazısı nedeniyle dün gözaltına alınarak, aynı gün tutuklandı.

Gazeteci Murat Yetkin, Şardan'ın ifadesine dikkat çekerek, "Savcılıkta verdiği ifade ortaya çıkınca gördük ki Tolga Şardan tutuklanma tehdidi altında verdiği ifadesinde de 'ham', yani teyit edilmemiş olduğu için haberinde yer vermediği bir iddiaya yer vermiş; orada da gazetecilik yapmış" dedi.

"Acaba Şardan’ın yazısında teyit alamadığı için yazmadığı isim, savcılığa ifade verirken andığı İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz mıydı, değil miydi?" sorusunu yönelten Yetkin "Gazeteci Şardan’ın söz ettiği ismin Şaban Yılmaz olup olmadığını anlamanın, iddialar varsa ne olduğunu, gerçek mi iftira mı olduğunu anlamanın bir yolu var. O da yasal süreci başlatıp soruşturma açmak" ifadesini kullandı.

SORUŞTURMA İSTANBUL'DAN

Murat Yetkin, Şardan'ın tutuklanmasına neden olan soruşturmanın Ankara değil de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca açılması.

Murat Yetkin'in 'Gazeteci Tolga Şardan’ın tutuklanırken ifadesinde verdiği isim' başlıklı yazısı özetle şöyle:

Şardan 'MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu 'yargı raporu'nda neler var?' yazısında Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) yargıdaki yolsuzluk iddialarına dair çalışmasının sonuçlarının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulduğunu bildirdikten sonra şu cümleyi yazmış:

“Hatta Erdoğan’ın kendisine iletilen bilgiler kapsamında, İstanbul’da görevli üst düzey bir yargı mensubu ile ilgili aktarılan veriler sonrasında “hayal kırıklığı” yaşadığını ifade ettiği ve söz konusu yargı mensubuna çok sinirlendiği belirtiliyor.”

O isim kim?

Tolga Şardan yazıda isim vermemişti. Hatta yazı üzerine kendisini telefonla aradığımda ismin çok üst düzey olduğunu, iddiaların güçlü olduğunu ama teyidini alamadığı için yazmak istemediğini söylemişti. Şardan, Ankara Adliyesindeki “SEGBİS Odasında” yani elektronik ortamda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Türk Ceza Kanunu'nun 217’nci maddesine göre “halklı endişe, korku ve paniğe sevk edecek şekilde gerçeğe aykırı haber yaymak” suçlamasına karşı ifade verirken şunları söylemiş:

“Eğer ben TCK 217. Madde hükmüne göre aykırı hareket etmiş olsaydım, söz konusu yazı içinde ulaştığım ama teyidini alamadığım ham bilgileri de kullanabilirdim. Hatta şunu söyleyeyim, bu bilgiler içinde İstanbul Çağlayan Adliyesi Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Şaban Yılmaz ile ilgili de kimi iddialar bulunmaktadır. Dolayısıyla ben art niyetli bir gazeteci olsaydım, tecrübesiz bir gazeteci olsaydım, bugün kamu görevlilerinin kişi hak ve özgürlüklerine yönelik hareket etmiş olurdum.”

Acaba Şardan’ın yazısında teyit alamadığı için yazmadığı isim, savcılığa ifade verirken andığı İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz mıydı, değil miydi?

İddialar ne? Gerçek mi iftira mı?

Gazeteci Şardan’ın söz ettiği ismin Şaban Yılmaz olup olmadığını anlamanın, iddialar varsa ne olduğunu, gerçek mi iftira mı olduğunu anlamanın bir yolu var. O da yasal süreci başlatıp soruşturma açmak. Öte yandan Adalet Bakanlığı'nın teftiş kurulları var, başkanlığını Bakan Yılmaz Tunç’un yaptığı Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) var. Dün, 1 Kasım’da ve henüz Şardan gözaltına alınıp hızla tutuklanmadan bir süre önce Adalet Bakanlığı'na Şardan’ın yazdığı konuyla ilgili bakanlık kurullarınca bir araştırma, soruşturma, çalışma olup olmadığını sordum. Yanıt gelince mutlaka haber değeri olacaktır.

Hatırlatalım: Şaban Yılmaz, Adalet Bakan Yardımcısı iken İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın Aralık 2020’de Yargıtay üyeliğine (oradan da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla, iki ay sonra Anayasa Mahkemesi üyeliğine) atanmasıyla ve yine Cumhurbaşkanı imzasıyla onun yerine geçmişti.
YAZININ TAMAMI

Öne Çıkanlar