Necmettin Batırel: Daron Acemoğlu ve CHP liderinden özür diliyorum

Necmettin Batırel: Daron Acemoğlu ve CHP liderinden özür diliyorum
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 'siyaset üstü ekip' diyerek tanıttığı ekonomistlerden Daron Acemoğlu'nu ırkçı sözlerle hedef alan Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel özür diledi. Batırel, “Acemoğlu ve CHP liderinden özür diliyorum" dedi.

Artı Gerçek - "Şakkadanak dolar satarım" açıklamasıyla tanınan Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel, CHP'nin 'İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması sonrası ekonomist Daron Acemoğlu hakkındaki ırkçı paylaşımından dolayı özür diledi, tweetini sildi.

'YANLIŞ YORUMA YOL AÇTI'

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Batırel, "Kılıçdaroğlu’nun vizyon belgesini FETÖ’nün övdüğü ermeni Daron Acemoğlu hazırlamış kan çekmiştir şeklinde attığım tweet yanlış yoruma yol açmıştır. Acemoğlu ve CHP liderinden özür diliyorum” ifadelerini kullandı.

Batırel devamında “Benim Ermeni cemaatine yönelik ırkçı bir yaklaşımım olamaz, attığım tweetin bu şekilde yorumlanması üzerine bu açıklamayı yapma gereğini duydum. Yıllarca Kapalıçarşı'da kuyumculuk yaparken, Ermeni meslektaşlarımla uzun süre ticari hayatım olmuştur, hiçbir problem yaşamadım” dedi.

NE OLMUŞTU?

Necmettin Batırel, CHP'nin vizyon belgesiyle ilgili paylaşımında "Kılıçdaroğlu'nun vizyon belgesini FETÖ'nün övdüğü Ermeni Daron Acemoğlu hazırlamış kan çekmiştir" ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise paylaşımı alıntılayarak, "Necmettin bey yaşınıza saygımdan ve sizinle çıktığım TV yayınından ötürü şahsınıza yapılan saldırılardan rahatsız olduğumdan için ses çıkarmayayım diyorum ama YETER. Prof Dr. Daron Acemoğlu TC vatandaşıdır. Daron’un ayakkabısının bağcığı olamazsınız. Feci sinirlendim" dedi.

Demirtaş, şu sözlerle devam etti: "Bu twit hem ırkçı hem de haddini bilmez bir twittir. Daron Acemoğlu denen kişinin Dünya Ekonomi-Finans Profları üzerindeki etkisi sizin vücudunuzdaki hücre sayısından fazla. Nobele gümbür gümbür giden, bizleri gururlandıran bir hoca hakkında bu şekilde konuşmanız KORKUNÇ."

Batırel ise bunun üzerine, "Ben Kılıçdaroğlu’nun vizyon belgesini FETÖ’nün övdüğü ermeni Daron Acemoğlu hazırladı, dedim. Acemoğlu'na hakaret etmedim. Ama kestane Finans Profesörü Özgür lafı poposundan anladı, eleştirdiğimi zannedip hakaret etti. Daronun ayakkabı bağı olamam tabii çünkü onun efendisiyim" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu 3 Aralık'ta, İkinci Yüzyıla Çağrı beyannamesi kapsamında “ekonomide ve endüstriyel dönüşümde Şampiyonlar Ligi kadrosunu” tanıttı. Dünyanın önde gelen ekonomistlerinden sayılan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MİT) öğretim üyesi Prof. Dr. Daron Acemoğlu da danışmanlar arasında yer alıyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar