Sinan Ateş suikastından önce keşif yapan şüpheli gözaltına alınıp bırakılmış

Sinan Ateş suikastından önce keşif yapan şüpheli gözaltına alınıp bırakılmış
Yayınlanma:
A+ A-
Sinan Ateş suikastıyla ilgili soruşturmada cinayet öncesi bölgede keşif yapan şüpheliyle ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Hakkında kesinleşmiş hapis cezası olan şüphelinin suikasttan önce gözaltına alındığı ve serbest bırakıldığı öğrenildi.

Artı Gerçek - Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş suikastıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Cinayet öncesi Sinan Ateş'in ofisinin bulunduğu bölgede keşif yapan ve hakkında kesinleşmiş hapis cezası olduğu belirlenen şüphelinin, olaydan önce gözaltına alındığı ve adliyeye sevk edildikten sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

Ayrıca soruşturma kapsamında tutuklanan avukat Serdar Öktem'in, ifadesinde "hafıza kaybı yaşadığı için incelenecek telefonunun şifresini hatırlamadığını" söylediği öne sürüldü. Öktem hafıza kaybını Covid -19'a bağladı.

'HATIRLAMIYORUM'

DHA'da yer alan habere göre Öktem'in, ifadesinde, yakın zamanda koronavirüs geçirdiği için hafıza kaybı yaşadığını ve incelemeye alınacak telefonunun açılış şifresini hatırlamadığını söylediği öğrenildi. Şüphelinin telefonuna yüz tanımlama da yapmadığı için tüm cihazlarda uygulanabilen veri çıkarma tekniği ve disk içindeki tüm dosyalarla kopyasını çıkarma işlemi olan 'imaj alma' uygulanamadı. İmaj alabilmek için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

ŞÜPHELİ CİNAYET ÖNCESİ YAKALANIP SERBEST BIRAKILMIŞ

Cinayet öncesi Sinan Ateş'in ofisinin bulunduğu bölgede keşif yapan ve haklarında kesinleşmiş hapis cezası olduğu belirlenen şüphelinin, olaydan önce gözaltına alınarak adliyeye sevk edildiği ortaya çıktı. Cezası üç yılın altında olduğu için doğrudan açık cezaevine nakledilen şüphelinin, işlemlerin ardından denetimli serbestlik kapsamında tahliye edildiği öğrenildi. Ayrıca soruşturma kapsamında İstanbul'da 60'a yakın adrese baskın düzenlendiği ve çalışmaların sürdürüldüğü aktarıldı.

TAKİP EDİLMEMEK İÇİN WI-FI CİHAZI KULLANMIŞLAR

Soruşturma kapsamında tutuklanan ve tetikçiyi olay yerinden motosikletle kaçırdığı iddia edilen Vedat Balkaya'nın üstünde ise Wi-Fi cihazı ele geçirildi. Şüphelilerin, bulundukları yerin belirlenmemesi ve takibe takılmamak için hatsız telefonlarla Wi-Fi cihazına bağlanıp, iletişim kurdukları da tespit edildi.

NE OLMUŞTU?

Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Sinan Ateş, arkadaşı Selman Bozkurt ile 30 Aralık 2022'de, Çankaya ilçesi Kızılırmak Mahallesi'ndeki binadan çıktığı sırada motosikletli 2 kişinin silahlı saldırısına uğradı. Bozkurt omzundan yaralanırken, Ateş ise hayatını kaybetti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturmasında 1'i avukat 18 kişi tutuklandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar