Suruç Katliamı anması davası: Tanık polisler müdahalenin detaylarını hatırlamadı

Suruç Katliamı anması davası: Tanık polisler müdahalenin detaylarını hatırlamadı
Yayınlanma:
A+ A-
Adana'da Suruç Katliamı anmasında polis müdahalesiyle gözaltına alınan 17 kişinin yargılandığı davada tanık polisler 'olayın detaylarını hatırlamadığını' söyledi. Duruşma 4 Ekim'e ertelendi.

Artı Gerçek - Adana'da Suruç Katliamı'nın altıncı yıldönümü nedeniyle gözaltına alınan 17 kişinin yargılandığı davada tanık olarak dinlenen polisler, müdahalenin detaylarını hatırlamadığını söyledi. Savcılık, bilirkişi raporundaki eksikliklerin giderilmesini talep etti. Mahkeme, duruşmaya gelmeyen tanık polisler hakkında zorla getirilme kararı vererek duruşmayı 4 Ekim'e erteledi.

2021 yılında Adana’da Suruç Katliamı’nın altıncı yıldönümü için yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 17 kişinin “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlamalarıyla yargılandıkları davanın dokuzuncu duruşması Adana 17. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

MLSA'nın haberine göre, duruşmada sanık müdafileri Baran Taygun Metin, İlhan Öngör, Yakup Ataş, Serhat Ökmen ve Zelal Demiray’ hazır bulundu.Müdahale sonrası olay yeri tutanağı tutan Adana Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesinden polis memurları K.Y., B.A.Ç. ve C.E. tanık olarak dinlendi. Başka bir dosyadan tutuklu bulunan sanıklardan R.K., SEBGİS aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

TANIK POLİSLER DETAYLARI HATIRLAMADI

Her üç tanık polis de ifadelerinde olayın detaylarını hatırlamadığını belirtti. Tanıklar, avukatların yönelttiği sorulara da ayrıntıları hatırlamadıklarını söyleyerek cevap verdi.

Sanık avukatlarından İlhan Öngör bilirkişi raporundaki eksikliklere dikkat çekerek, rapora giren görüntülerdeki kişilerin eylemlerinin açık bir şekilde ortaya konulmasının önemli olduğunu söyledi. İddia makamı eksik hususların giderilmesini talep etti.

BİLİRKİŞİ RAPORUNDAN

Bilirkişi raporunda, olay esnasında çekilen görüntülere ilişkin “Kimin kime vurduğu belli olmamakla beraber herkesin herkese vurduğu görülmektedir” şeklinde bir değerlendirme yapılmıştı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme, tanık olarak dinlenmeleri için duruşmaya gelmeyen polisler hakkında yeniden zorla getirme emri düzenlenmesine ve Jandarma Kriminal Laboratuvarından rapor alınmasının değerlendirilmesine karar vererek davayı 4 Ekim 2023 tarihine erteledi.

NE OLMUŞTU?

Adana’da 18 Temmuz 2021’de gerçekleşen Suruç Katliamında yaşamını yitirenler için İnönü Parkı’nda düzenlenen anma etkinliğine yönelik polis müdahalesinde, eylemciler darp edilerek gözaltına alınarak ifadelerinin alınmasının ardından aynı gün serbest bırakılmışlardı.

Yargılanan kişilere iddianamede yöneltilen suçlamalara beş müşteki polis memurunun ifadeleri ve göstericilerin “karanfil koymak bahanesiyle” olduğu iddia edilen basın açıklaması ve yürüyüşün görüntüleri delil olarak gösteriliyor.

Davanın 26 Ekim 2022 tarihinde görülen yedinci duruşmasında mahkeme, dört tanık polis memuru hakkında zorla getirme emri düzenlenmesine karar vermişti. (Kaynak)

Öne Çıkanlar